Wygaśniecie użytkowania wieczystego
Z dniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wygasa, z mocy prawa, uprzednio ustanowione prawo użytkowania wieczystego. W odniesieniu do nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste przeniesienie własności tej nieruchomości, w drodze umowy, między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między jednostkami samorządu terytorialnego może nastąpić za powiadomieniem jej użytkownika wieczystego.
Jeżeli natomiast wyodrębnienia dokonuje Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego - jako właściciel gruntu, podmioty te mogą zbyć lokal wraz z udziałem we własności nieruchomości wspólnej lub udziałem w ustanowionym równocześnie prawie wieczystego użytkowania.
Zobacz również: Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?
Sprzedaż nieruchomości skarbowej użytkownikowi wieczystemu przez starostę wymaga zgody wojewody. Nieruchomość ta bowiem nie wchodzi do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Z tego względu sprzedaż bez zgody wojewody skutkuje nieważnością umowy.
Natomiast oddanie w użytkowanie wieczyste ułamkowej części nieruchomości gruntowej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy nieruchomość ta stanowi przedmiot wyłącznej własności Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego nie jest to natomiast możliwe, jeśli nieruchomość jest objęta współwłasnością i choć jeden ze współwłaścicieli nie jest Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego.
Część ułamkowa gruntu
Grunt stanowiący własność gminy może być przez nią oddany spółdzielni mieszkaniowej w użytkowanie wieczyste także w ułamkowej części. Warto też podkreślić, że z punktu widzenia wypełnienia przez użytkownika wieczystego jego obowiązków związanych z opłatą roczną istotna jest kwestia czasu w jakim doszło do zmiany właściciela. Jeśli bowiem użytkownik uiścił należną opłatę dotychczasowemu właścicielowi i ten przyjął świadczenie, a przy tym strony były zgodne co do zamiaru umorzenia w ten sposób zobowiązania, to późniejsze zmiany podmiotowe dla obowiązku świadczenia opłaty w danym roku są bez znaczenia.
Zobacz również: Nieruchomości
Analogicznie należy potraktować sytuację, kiedy użytkownik nie ma wiadomości o dokonanej zmianie i świadczy na rzecz znanego mu właściciela - stosownie do treści łączącego ich wcześniej stosunku zobowiązaniowego.