Czym jest ewidencja gruntów i budynków?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest ewidencja?
Ewidencja gruntów należy do ewidencji publicznych, które to pojęcie oznacza usystematyzowany zbiór danych dotyczących danej dziedziny, np. nieruchomości . Kwestie związane z ewidencją gruntów i budynków regulują w szczególności dwa akty prawne: Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
REKLAMA
Dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę do planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń.
Zobacz również: Jak uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków?
Zastosowanie stawki podatkowej
REKLAMA
Podstawę zastosowania stawki podatku od nieruchomości wobec gruntów i budynków, o których mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest stan prawny tych gruntów i budynków, wynikający z ewidencji wskazanej w Prawie geodezyjnym i kartograficznym .
Znaczenie ewidencji gruntów i budynków w systemie polskiego prawa jest niezwykle istotne, ponieważ podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej jest wypis i wyrys ewidencyjny.
W rejestrze tym gromadzi się dane dotyczące gruntów. Żaden jednak z aktów prawnych powołanych wyżej nie podaje definicji gruntu. Wydaje się zasadnym, by w tej mierze zastosować definicję wskazaną w art. 46 § 1 kodeksu cywilnego, gdzie stanowi się, że grunty są to części powierzchni ziemskiej (w liczbie mnogiej) stanowiącej odrębny przedmiot własności.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Z tej prawno-materialnej definicji wynika, że według kodeksu cywilnego pojęcie gruntów jest tożsame z pojęciem nieruchomości. Na potrzeby prawa geodezyjnego przyjąć trzeba, iż posługują się pojęciem „grunt” (grunty) w znaczeniu ogólnym, w sensie zbioru działek z całego obszaru kraju, wszystkich nieruchomości położonych na terenie Polski, z wyjątkiem morza terytorialnego.
W rejestrze budynków zamieszcza się natomiast dane dotyczące budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, a położonych w granicach jednego obrębu i należących do tego samego właściciela
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat