Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa?
REKLAMA
REKLAMA
Wywłaszczenie nieruchomości
REKLAMA
Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Wywłaszczenie charakteryzuje się następującymi cechami:
a) dotyczy ono tylko nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne albo nieruchomości, dla których wydano decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
b) wywłaszczenie może być dokonane tylko wówczas, gdy cele publiczne nie mogą być realizowane w inny sposób niż przez pozbawienie lub ograniczenie prawa do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy,
c) wywłaszczenie następuje na podstawie decyzji administracyjnej i polega na pozbawieniu prawa własności, użytkowania wieczystego lub innego ograniczonego prawa rzeczowego albo na ograniczeniu tych praw.
Zobacz również: Wyższe odszkodowanie za wywłaszczenie
Podarowanie nieruchomości ze Skarbu Państwa
Nieruchomości stanowiące odpowiednio zasób nieruchomości Skarbu Państwa, województwa lub powiatu, przeznaczone w planach miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe oraz na realizację związanych z tym budownictwem urządzeń infrastruktury technicznej, przekazuje się gminie, w drodze darowizny, na jej wniosek, jeżeli przemawia za tym ważny interes gminy i jeżeli cele te nie są lub nie mogą być realizowane odpowiednio przez Skarb Państwa, województwo lub powiat.
W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat