Czym jest opłata adiacencka?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy może wystąpić opłata adiacencka?
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, opłata adiacencka może wystąpić w przypadku:
REKLAMA
1. podziału nieruchomości,
2. scalenia i ponownego podziału,
3. w związku z budową przez jednostkę samorządu urządzeń infrastruktury technicznej.
Zobacz również: Na czym polega podział nieruchomości?
Opłata jako świadczenie
Opłata to świadczenie pieniężne, bezzwrotne i przymusowe. Od podatku różni się tym, że jest ona odpłatna, tzn. w zamian otrzymuje się konkretne świadczenie. Jest nim takie działanie władcze ze strony państwa lub samorządu, które powoduje wzrost wartości danej nieruchomości. Następuje on przed nałożeniem opłaty, a samo obciążenie beneficjenta nie jest obowiązkowe. Przypadków jej wymierzania może być zatem kilka:
a) uzbrojenie terenu,
b) podział gruntu,
c) scalanie gruntów
Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały.
Wartość świadczeń w opłacie adiacenckiej
Na poczet opłaty adiacenckiej zalicza się wartość świadczeń wniesionych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w gotówce lub w naturze, na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Jest istotne, iż o opłacie adiacenckiej w przypadku wzrostu wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej można mówić jedynie w przypadku, gdy inwestycja nastąpiła z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości (art. 4 pkt 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat