Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?
REKLAMA
REKLAMA
Przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości. Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, w przypadku gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z zaproszenia do jej zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zaproszenia przez właściciela nieruchomości.
REKLAMA
Zadaj pytanie: Forum prawników
Wyłączenie odpowiedzialności właściciela za wady
REKLAMA
Ustawodawca w kodeksie cywilnym wyłączył odpowiedzialność właściciela nieruchomości, który przekazuje nieruchomość gminie lub Skarbowi Państwa. Wyłączenie odpowiedzialności przekazującego za wady nieruchomości obejmuje te roszczenia, które są aktualne przy wadzie nieruchomości jako rzeczy oznaczonej co do tożsamości przy uwzględnieniu okoliczności, że przekazanie następuje nieodpłatnie. Wyłączenie obejmuje także odpowiedzialność odszkodowawczą.
Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel będący dobroczyńcą zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za wady przekazanej nieruchomości bądź wady ewentualnego oświadczenia woli. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że tego rodzaju przypadki nie mogą znaleźć swojego ujęcia w praktyce.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Umowa przekazania nieruchomości przy wadach
Czytelnicy powinny wiedzieć, że umowa przekazania nieruchomości w prawie polskim – wywołuje zawsze skutek zobowiązująco – rozporządzający. Jeżeli strony tak postanowiły może być ona ukształtowana wyłącznie jako umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem lub zastrzeżeniem terminu.
REKLAMA
Do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności. Zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne, aby umowa była ważna. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości, zobowiązanie powinno być wymienione w akcie.
Jest to pochodne nabycie własności, a zatem nie zachodzi potrzeba określenia odpowiedzialności nabywcy za obciążające nieruchomość prawa rzeczowe lub długi. Obowiązują tu bowiem ogólne reguły związane z pochodnym nabyciem własności nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat