Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie własności nieruchomości w drodze zamiany wymaga zachowania szczególnej formy umowy pomiędzy stronami. Umowa jest prawidłowo zawarta, jeśli zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego.
REKLAMA
Zobowiązanie wzajemne
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Przedmiotem zamiany, podobnie i jak sprzedaży, mogą być nieruchomości. Jeżeli zatem umowa przewiduje obowiązek dopłaty określonej kwoty (np. dla wyrównania wartości zamienianych nieruchomości), przesądzi to o zakwalifikowaniu jej jako umowy mieszanej albo nienazwanej.
Statuty spółdzielni mieszkaniowych nie podlegają kodeksowej regulacji umowy zamiany, z wyjątkiem zamiany lokali objętych własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu.
Zamiana jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, rodzi skutki zobowiązujące, a w warunkach określonych w art. 155 § 1 kodeksu cywilnego - skutki rozporządzające.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Działanie zgodne z prawem
Nie narusza przepisów prawa spółdzielczego zamiana lokali, w wyniku której członek mający przyrzeczenie dokonania na jego rzecz przydziału zostaje skierowany do innej spółdzielni i otrzymuje przydział lokalu zwalnianego dla niego przez członka tej spółdzielni - ten zaś zyskuje w zamian przydział lokalu przyrzeczonego pierwszemu z tych członków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat