Co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Umowa przedwstępna sama będąc umową zobowiązującą, stanowi drogę dojścia do zawarcia rozmaitych umów definitywnych (przyrzeczonych, zwanych też „stanowczymi”).
REKLAMA
Cechy umowy
Umowy przedwstępne mogą być zarówno umowami zobowiązującymi, rozporządzającymi, jak i zobowiązująco-rozporządzającymi.
Warto zwrócić uwagę, że umowa przedwstępna może zobowiązywać jedynie do zawarcia umowy zobowiązującej. Na gruncie przepisów Kodeksu zobowiązań wyrażono uogólniony pogląd, że umowa przedwstępna może prowadzić do zawarcia każdej w ogóle umowy prawa cywilnego.
Istotę umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie (jednej albo obu stron) do zawarcia w przyszłości umowy, która musi zostać oznaczona i obejmować co najmniej istotne postanowienia niezbędne do zaistnienia umowy przyrzeczonej (w odniesieniu do przyrzeczonej umowy sprzedaży jest to m.in. cena - i to we wszystkich jej elementach).
Zadaj pytanie: Forum prawników
Warunek szczególny
REKLAMA
Dopuszczalne jest zawarcie umowy sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu z zastrzeżeniem, że umowa ta będzie jedynie sprzedawcę zobowiązywać do przeniesienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na kupującego.
W umowie przedwstępnej można zamieścić również postanowienia dodatkowe, w szczególności termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Określenie terminu, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, powinno nastąpić bądź przez wyraźne podanie daty kalendarzowej, bądź przez takie oznaczenie kresu terminu, aby dał się on z góry ustalić bez żadnych trudności.
Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, wówczas strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.
Prawo do wyznaczenia terminu na zawarcia umowy przyrzeczonej przysługuje przez okres pierwszego roku od chwili zawarcia umowy przedwstępnej. Jeśli w ciągu tego okresu żadna ze stron nie wyznaczy terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia (art. 389 § 2 kodeksu cywilnego).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat