Jakich nieruchomości dotyczą bonifikaty
Możliwość obniżenia ceny nieruchomości przez zastosowanie bonifikaty dotyczy tylko tych nieruchomości, które są zbywane w drodze bezprzetargowej. Właściwy organ może udzielić bonifikaty, na podstawie zarządzenia wojewody albo rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana m.in.:
1. na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,
2. osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego,
3. organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na ogrody działkowe,
4. poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.,
5. na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,
6. kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej,
7. jako lokal mieszkalny,
8. w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i ust. 2 (ustawy o gospodarce nieruchomościami),
9. spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem własności lokali lub domów jednorodzinnych.
Zobacz również: Jak wykupić mieszkanie należące do gminy?
Zarządzenie lub uchwała
W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku dotyczącym bonifikaty, określa się w szczególności warunki udzielenia bonifikat i wysokość stawek procentowych. Ma to na celu zapewnienie przejrzystości zasad, na jakich będą one udzielane. Należy przy tym podkreślić, że nie ma obowiązku przyznania każdemu zainteresowanemu tych bonifikat.
Uchwała rady określa w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych stosowanych przy sprzedaży nieruchomości, nie pozbawia zaś tego prawa określonej grupy najemców.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnie 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2010.102.651), wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (I SA/Bk403/2010), Rozstrzygnięcia Nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 25 maja 2010 r. (NK.II.DM.0911-95/2010).