Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenie z produkcji rolnej
Aby wyjaśnić na czym polega wyłączenie z produkcji rolnej, należy rozpocząć od opisania czym jest działalność rolnicza. Otóż przez działalność rolniczą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb. Działalność rolnicza obejmuje również działalność w zakresie produkcji pszczelarskiej.
REKLAMA
W świetle powyższego można więc stwierdzić, że wyłączenie z produkcji rolniczej oznacza wyłączenie spod prowadzenia opisanej działalności rolniczej.
Zobacz również: Jak odrolnić działkę?
Zgoda marszałka województwa
Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
1. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha – wymaga zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej,
2. gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
- wymaga zgody marszałka województwa wyrażonej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
Wniosek
Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia. Do takiego wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in.: 1 mapę na oryginalnym podkładzie geodezyjnym wraz z opisem własności gruntów; wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością (najlepiej, aby to był akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej).
Opłata roczna
Osoba, która chce wyłączyć grunty z produkcji rolnej powinna uiścić opłatę roczną od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. Faktyczne wyłączenie oznacza rzeczywiste rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowania gruntów.
W przypadku gruntów rolnych pod budynkami mieszkalnymi lub innymi budynkami i urządzeniami wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych i służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, nie uważa się za wyłączenie tych gruntów z produkcji sytuację, w której przerwa w rolniczym użytkowaniu jest spowodowana zmianą kierunków produkcji rolniczej i trwa nie dłużej niż 5 lat włącznie.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, czyli właściciel danej nieruchomości gruntowej, użytkownik wieczysty, posiadacz samoistny, użytkownik, dzierżawca, zarządca, jest zobowiązana do obliczania i uiszczania opłat rocznych.
Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzyma zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat