Po jakim czasie można wstąpić z mocy prawa w stosunek najmu?
Na mocy przepisu art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733), osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego od dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat – wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (od 10.07.2001r.), jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie stosunku najmu.
W dniu nawiązania umowy najmu, czynsz takich lokali jest naliczany w wysokości 3% wartości odtworzonej.
Zobacz również: W jakiej formie należy zawrzeć umowę najmu?
Komentowany przepis art. 30 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733) określa, bowiem przesłanki uzyskania – ex lege – przez osobę zajmującą lokal statusu prawnego najemcy tego lokalu oraz zasadę naliczania wysokości czynszu najmu.
Jaką funkcję spełnia lokal?
Zwrot tj. „lokal”– używanie przez ustawodawcę w komentowanym przepisie należy rozumieć zgodnie ze znaczeniem ustalonym w przepisie art. 2 ust. 1. ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733). Lokalem jest zatem lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącym twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.
Natomiast lokalem nie jest pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się np. hotelach, domach wypoczynkowych, w budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może stać się najemcą?
Najemcą stać się może ex lege – na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733) – osoba, która zajmowała lokal bez tytułu prawnego. Taką osoba jest m.in. osoba, która samowolnie zajęła lokal, a także osoba – wobec której (przed wejściem w życie ustawy) orzeczono eksmisję, niewykonaną wskutek braku możliwości dostarczenia lokalu zamiennego lub socjalnego.
Podstawa prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).