Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Ustanie wspólności ustawowej podczas trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu.
Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

Czy małżonkowie są najemcami lokalu – bez względu na istniejące między nimi stosunki najmu?

Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki najmu są najemcami lokalu, w szczególności, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.

Zobacz również: Najem przez małżonków

Czy ustanie wspólności ustawowej pociąga za sobą ustanie wspólności najmu lokalu?

Ustanie wspólności ustawowej podczas trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu. Uregulowania w nim zawarte dotyczą sytuacji, kiedy nawiązanie stosunku najmu lokalu mogącego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny, nastąpiło w czasie trwania małżeństwa w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny i przesądza w pierwszym rzędzie o tym, że oboje małżonkowie – bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe – są, jako strona tego stosunku, najemcami. W konsekwencji prawo najmu objęte jest przymusową wspólnością majątkową małżeńską. Co oznacza, że nie można wprowadzić odmiennych rozwiązań na drodze intercyzy.

Sąd stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

Jaką funkcję spełnia zasada wspólności najmu lokalu?

Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązania stanowią przejaw realizacji podstawowych zasad prawa rodzinnego służącego umocowaniu trwałości związku małżeńskiego i są one też wynikiem traktowania najmu lokalu, jako istotnej podstawy bytowej funkcjonowania rodziny.

Wspólność najmu lokalu zasadniczo trwa po ustaniu wspólności majątkowej, co odbiega zasadniczo od treści przepisu art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje z chwilą ustania wspólności ustawowej odpowiednio stosowanie do majątku, który był nią objęty (również podziału tego majątku) przepisów o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Oznacza to także odesłanie do przepisów o wspólności w częściach ułamkowych, a w dalszej konsekwencji do wspólności najmu lokali odrębnej od pozostałych elementów majątku małżeńskiego.

Zobacz również serwis: Najem

Jednakże zasada ta dotyczy jedynie ustania wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, stąd też wynikająca z przepisu art. 680¹ Kodeksu cywilnego wspólność najmu lokalu, która ustaje w przypadku, kiedy ustaje małżeństwo – na skutek:
- śmierci małżonka,
- unieważnienia małżeństwa,
- orzeczenia możliwości sądowego zniesienia wspólności najmu lokali w czasie trwania małżeństwa z ważnych powodów na wniosek jednego z małżonków.

Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu nawet, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu nastąpi w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli nawet dana osoba pozostaje w konkubinacie z najemcą lokalu, to fakt ten nie ma znaczenia prawnego, bowiem powołany przepis w sposób jednoznaczny odnosi się do okresu trwania małżeństwa. W żaden sposób nie można także interpretować tego przepisu w ten sposób, że do okresu trwania małżeństwa należy zaliczyć okres trwania konkubinatu.

Podstawa prawna:
Art. 680¹ Kodeks cywilny
Art. 46 Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...