REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

Subskrybuj nas na Youtube
W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.
W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Czy istnieje zależność pomiędzy wypowiadaniem umowy a wypowiadaniem wysokości czynszu?

Należy pamiętać o tym, że zasady wypowiadania wysokości czynszu są niezależne od zasady wypowiadania umowy. Co wiąże się z faktem, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć wysokość czynszu bez wypowiadania umowy. Na mocy art. 685¹ Kodeksu cywilnego – wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód – czyli na koniec miesiąca kalendarzowego.

REKLAMA

W sytuacji, kiedy najemca wyrazi zgodę na taką podwyżkę, to umowa będzie trwała nadal. Natomiast, jeżeli najemca nie zgodzi się na podwyżkę, to umowa wygasa.

Zobacz również: Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu?

Mechanizmy zmiany czynszu

Umowa może przewidzieć różne mechanizmy zmiany czynszu. Do tych zmian należą:

REKLAMA

1. zmiana automatyczna – polega ona na tym, że wynajmujący nie musi dokonywać wypowiedzenia. Czynsz zmienia się automatycznie, po zaistnieniu automatycznych przesłanek obiektywnych. Natomiast wynajmujący ma obowiązek poinformować najemcę o tego typu zmianach – chyba, że strony postanowią, że najemca sam dokona przeliczenia czynszu według uaktualnionych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzacja czynszu o określonych wskaźnik, np. co kwartał, półrocze, przy dodatkowym ewentualnym zastrzeżeniu, że korekta nastąpi, jeśli wskaźnik wzrośnie lub zmaleje o jakąś minimalną, określoną w umowie wartość.

2. zmiana czynszu przez wypowiedzenie – ma miejsce w momencie, kiedy strony nie ustalą w umowie ograniczeń, co do terminów i zasad zmiany czynszów. W tej sytuacji granicą jest jedynie techniczna możliwość wypowiedzenia „miesięcznego, na koniec miesiąca kalendarzowego”, czyli co miesiąc.

3. sposób mieszany – możliwość wypowiedzenia wysokości czynszu, w razie braku wypowiedzenia – zmiany automatyczne w określonej wysokości.

Co to znaczy, że czynsz w umowie jest niezmienny?

REKLAMA

Z umowy może wynikać, że czynsz jest niezmienny tzn. „gwarantowany”, w całym okresie trwania umowy albo przez określony czas. Oznacza to, że wynajmujący powinien przy udzielaniu gwarancji zachować szczególną ostrożność. Zaleca się, aby właściciel dokonał takiej gwarancji na podstawie obiektywnych kryteriów, które dotyczą stawek czynszów i ich prognozowanych zmian.

Jeżeli najemca dokonuje remontu lokalu, a remont ten obciążałby wynajmującego, jako nakłady konieczne wynajmujący może wówczas skalkulować gwarancję wysokości czynszu, w taki sposób, aby przy tym wynagrodzić najemcy poniesione koszty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Reasumując, należy wskazać, iż można w umowie uzależnić czas trwania gwarancji stałego czynszu od kosztów remontu wykazanych przez najemcę lub określonych ryczałtowo, co będzie wiązać się z upadkiem gwarancji w części lub całości, gdy najemca nie wywiąże się z obowiązków remontowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłego Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA