REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami.
Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami.

REKLAMA

REKLAMA

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Co się składa na opłaty?

REKLAMA

Jest to istotna kwestia, która powinna być wyjaśniona na początku zawierania umowy, ponieważ może powstać konflikt, w sytuacji gdy najemca liczył na to, że określone opłaty są już wliczone w wysokość czyszu, albo nie liczył się on z obowiązkiem poniesienia opłat za określone usługi, np. ochrona, wspólna reklama, sprzątanie części wspólnych.

Jeżeli umowa nie przewidziała obowiązku poniesienia powyżej wskazanych kosztów, najemca będzie zobowiązany jedynie do ponoszenia opłat związanych z eksploatacją lokalu, a nie będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów dodatkowych usług.

Zobacz również: Czynsz - co podstawę jego wysokości?

W jaki sposób dzielimy opłaty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty można podzielić na dwie kategorie: opłaty za korzystanie z lokalu oraz opłaty związane z dodatkowymi usługami. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, czynsz obejmuje tylko opłaty eksploatacyjne. Oznacza to, że najemca jest mimo wszystko zobowiązany do pokrycia, ale tylko w granicach standardowych opłat eksploatacyjnych lokalu, czyli: gaz, woda, energia elektryczna, wywóz śmieci i ścieków.

Co wchodzić w skład usług dodatkowych?

REKLAMA

Do usług dodatkowych, niezwiązanych permanentnie z najmem lokalu można zaliczyć, np. wspólną reklamę w centrum handlowym. W tym przypadku dopiero na podstawie umowy najemca może być zobowiązany do płacenia np. udziału w całkowitych kosztach umieszczania na budynku reklam wszystkich najemców.

Czynności tj. sprzątanie części wspólnych czy też ochrona – stanowią usługi dodatkowe, niezwiązane są one bezpośrednio z korzystaniem lokalu. Z tego też powodu obowiązek zapłaty za nie powinien być oddzielnie ustalony.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę najemca?

Najemca powinien zwrócić uwagę na to, czy koszty energii elektrycznej wody i innych mediów są obliczane ryczałtowo według powierzchni zajmowanego lokalu, czy też rozliczone według liczników. W pierwszym wypadku najemca naraża się na negatywne skutki uśredniania kosztów. Oznacza to, że możliwa jest sytuacja, w której zapłaci on więcej niż korzysta. Przy okazji powinien on zastrzec w umowie prawo żądania obniżenia lub zawieszenia opłat za zużywaną energię, wodę, w razie gdyby zaprzestał korzystania z lokalu.

Najemca nie będzie mógł jednak skierować tego żądania wobec wynajmującego, co do kosztów dotyczących utrzymania części wspólnych, gdyż o ile koszty energii czy wody – wskutek nieużywania lokalu – zmniejszą się, o tyle opłaty np. za sprzątanie czy ochronę są stałe, bez względu na to, czy lokal jest faktycznie wykorzystywany czy nie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice dzieci niepełnosprawnych - przywileje w kodeksie pracy (czas pracy)

Łączenie życia zawodowego z rodzicielstwem nie należy do najłatwiejszych. Znacznie trudniejsze zadanie do wykonania mają pracujący rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. Wychowywanie dziecka z niepełnosprawnością to nie tylko codzienność pełna wyzwań, ale także konieczność balansowania między życiem zawodowym a obowiązkami rodzicielskimi. Rodzice takich dzieci często stają przed trudnymi wyborami i potrzebują wsparcia, aby skutecznie pogodzić pracę z troską o dobrostan swoich pociech. Z tego powodu polskie prawo przewiduje szereg przywilejów, które mają na celu ułatwienie im codziennego funkcjonowania. W artykule przyjrzymy się jednemu z aspektów, a mianowicie organizacji czasu pracy. 

Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie – kiedy pracownikowi opłaca się podjąć współpracę z agencją?

Dla jednych szansa na szybkie zdobycie doświadczenia zawodowego, dla innych sposób na stabilizację finansową w okresie przejściowym – mowa o pracy tymczasowej. Jakie korzyści może dać pracownikom oraz czym różni się od stałego zatrudnienia?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co przysługuje? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Oto najważniejsze prawa i świadczenia oraz aktualne kwoty!

Komunikat ZUS: Renta wdowia a 4 świadczenia wyrównawcze i uzupełniające

Dwa świadczenia uzupełniające i dwa świadczenia wyrównawcze a renta wdowia:

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego nie wydaje się możliwe - takie jest stanowisko resortu. Pracownicy muszą zapomnieć o wcześniejszej emeryturze

Tylko niektóre grupy zawodowe mogą korzystać z przywileju, jakim jest wcześniejsza emerytura. Wszystko wskazuje na to, że ich grono w najbliższy czasie się nie powiększy, a uprawnienia nie zostaną przyznane pracownikom, którzy starali się o nie już od jakiegoś czasu.

Renta wdowia: Wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń

Jest już dostępny wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach renty wdowiej. Informuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i wyjaśnia jak starać się o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach tego nowego świadczenia.

Dziś ostatni dzień na wniosek o 1500 zł świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem

2 stycznia 2025 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o 1500 zł w ramach świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 roku. Złożenie wniosku tylko dzień później oznacza dużą stratę pieniężną.

Tylko część nauczycieli będzie objęta programem umożliwiającym zakup laptopów. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych zostaną objęci programem umożliwiającym im zakup laptopów ze środków publicznych. Do grupy uprawnionych nie zostali zaliczeni nauczyciele wychowania przedszkolnego.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty – MEN wprowadza zmiany ważne dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty – MEN pracuje nad wprowadzeniem zmian ważnych dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025. Skąd pomysł na tak szybkie wprowadzenie zmian? Mają związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Zasiłek pogrzebowy: wysokość, weryfikacja. Zmianie ulegną zasady przyznawania zasiłku celowego. Co zakłada projekt ustawy z 18 grudnia 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy: wysokość, weryfikacja. Zmianie ulegną zasady przyznawania zasiłku celowego. Co zakłada projekt ustawy z 18 grudnia 2024 r.? Co z waloryzacją wysokości zasiłku pogrzebowego? Co z zasiłkiem celowym? Czym jest koszyk usług funeralnych?

REKLAMA