Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Najemca nie może adaptować lokalu do indywidualnych potrzeb – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.
Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Na czym polega adaptacja lokalu

Adaptacja lokalu polega na dostosowaniu lokalu przeznaczonego na jakiś rodzaj działalności np. wynajem lokalu, prowadzenie sklepu. Warto wiedzieć o tym, że przystosowanie lokalu do prowadzenia określonej działalności rozpoczyna się już na etapie projektowania budynku i lokali użytkowych, ponieważ różne wymogi muszą być spełnione dla poszczególnych pomieszczeń np. sklepu, biura. Jednakże w zakres ten nie wchodzi adaptacja lokalu do indywidualnych potrzeb najemcy – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej.

Zobacz również: Za co płaci najemca a za co właściciel?

W jaki sposób należy się rozliczać za dokonanie koniecznych remontów?

1. W przypadku, gdy strony w umowie określiły, iż konieczne remonty w lokalu wykona najemca, a wynajmujący w zamian za to zwolni go z obowiązku uiszczania czynszu przez określony czas lub że najemca będzie potrącał poniesione wydatki, wynajmujący jest zobowiązany do zapłaty podatku od pełnej kwoty czynszu. Wynika to z faktu, iż czynsz mu się należy, a jedynie dochodzi w tej sytuacji do potrącenia wierzytelności najemcy z kwoty czynszu.

Nawet gdyby strony postanowiły, że nie będą to potrącenia z czynszu, ale zwolnienie z czynszu, to i tak wynajmujący nie uniknie obowiązku zapłaty podatku.

Powyższa zasada wynika z faktu, że w prawie podatkowym istotnego znaczenia nabiera rzeczywisty przebieg zjawisk życia gospodarczego związanych z opodatkowaniem, przy przesunięciu na dalszy plan zagadnień formalnoprawnych towarzyszącym tym zjawiskom.

2. Innym sposobem rozliczenia nakładów koniecznych może być ustalenie wysokości czynszu odpowiadającej czynszom za lokale niewyremontowane i utrzymanie czynszu na tym poziomie przez jakiś gwarantowany okres, w którym najemcy zwrócą się dokonane nakłady. Wynajmujący może przerzucić na najemcę obowiązek przygotowania lokalu do korzystania zgodnie z umową, w zamian za gwarancję niższego czynszu, odpowiadającego stanowi mieszkania w chwili wydania.

Zobacz również serwis: Najem

Adaptacja dokonana przez najemcę

Podczas adaptacji dokonanej przez najemcę, wynajmujący nie musi liczyć się z koniecznością udzielenia bonifikaty czynszu czy koniecznością zawrotu kosztów – z wyjątkiem kosztów obliczanych według przepisów o ulepszeniach. W tej sytuacji rozliczenie zależy od wyboru, co do pozostawienia sobie ulepszeń i od tego, czy ulepszenia mają wartość w chwili zwrotu lokalu. Przy adaptacji wynajmujący może żądać usunięcia wykonanych prac, na podstawie przepisów o ulepszeniach, lub zagwarantować sobie to bezpośrednio umowie.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...