Kiedy wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu?

Prawo zastawu dotyczy jedynie rzeczy należących do najemcy.
Dla zabezpieczania czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te podlegają zajęciu.

Ustawowe prawo zastawu

Ustawodawca w celu wzmocnienia sytuacji, w jakiej znajduje się wynajmujący ustanawia na jego rzeczy ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy, wniesionych do przedmiotu najmu, z wyłączeniem rzeczy niepodlegających zajęciu. Prawo to przede wszystkim zabezpiecza czynsz oraz świadczenia dodatkowe, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Te ostanie zagadnienie dotyczy zwykle kosztów eksploatacji ponoszonych przez najemcę na podstawie umowy.

Kiedy wygasa prawo zastawu?

Prawo zastawu wygasa w razie usunięcia objętych nim rzeczy z przedmiotu najmu. W piśmiennictwie dodatkowo wskazuje się na istnienie w tym uregulowaniu prawnym formy zabezpieczenia należności, w postaci kaucji. Nadto tego typu zabezpieczenie może być ustanowione w ramach swobody umów w sytuacjach nieobjętych, z przyczyn wskazanych dyspozycją art. 670 Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Rozliczenia po zakończeniu najmu

Wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczone. Natomiast w wypadku, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną usunięte na mocy zarządzenia organu państwowe, wynajmujący zachowuje ustawowe prawo zastawu, jeżeli przed upływem trzech dni zgłosi je organowi, który zarządził usunięcie.

Jakich rzeczy dotyczy ustawowe prawo zastawu?

Zgodnie z dyspozycją art. 670 § 1 Kodeksu cywilnego ustawowe – prawo zastawu dotyczy jedynie rzeczy należących do najemcy. Fakt ten oznacza, że najemca musi być ich właścicielem lub współwłaścicielem.

Rozszerzenie tego prawa przewiduje art. 686 Kodeksu cywilnego dotyczący najmu lokali – w odniesieniu przede wszystkim do przedmiotu najmu nieruchomości członków rodziny najemcy, którzy razem z nim mieszkają. Na mocy art. 670 Kodeksu cywilnego – dokonanie zbycia w trakcie trwania najmu na rzecz osób trzecich obciążonych rzeczy nie może szkodzić ustawowemu prawu zastawu wynajmującego.

Zobacz również serwis: Najem

Podsumowując, należy mieć na względzie to, iż celem przyznanego przez art. 670 Kodeksu cywilnego prawa jest zabezpieczenie czynszu oraz świadczeń dodatkowych. Dlatego też zakres realizacji w/w uprawnień przez wynajmującego nie może obejmować wszystkich rzeczy znajdujących się w przedmiocie najmu. Dotyczy to przede wszystkim, kiedy ogólna wartość ekonomiczna takich rzeczy znacznie przewyższa roszczenia wynajmującego.

Podstawa prawna:
- art. 686 Kodeksu cywilnego
- art. 670 Kodeksu cywilnego

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...