Na czym polega obowiązek meldunkowy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek meldunkowy
Obowiązek meldunkowy polega na:
1. zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
2. wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
3. zameldowaniu o urodzeniu dziecka;
4. zameldowaniu o zmianie stanu cywilnego;
5. zameldowaniu o zgonie osoby.
REKLAMA
Ewidencja ludności
Ewidencja ludności polega na rejestracji danych o urodzeniu, zmianie stanu cywilnego, zmianie imienia i nazwiska, obywatelstwie, miejscu zamieszkania, dokumentach tożsamości oraz zgonie.
Ewidencja ludności prowadzona jest w formie elektronicznej w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, w rejestrach mieszkańców oraz rejestrach zamieszkania cudzoziemców.
Zasady zgłaszania i rejestracji miejsca zamieszkania obywateli polskich
Podstawowym miejscem zamieszkania osoby podlegającym rejestracji jest miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się jej więzi osobiste oraz najczęściej spędza codzienny czas wolny od pracy i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności związanych w szczególności z wypoczynkiem, odwiedzinami u krewnych i przyjaciół, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgłasza podstawowe miejsce zamieszkania najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Obywatel polski, który ma zarejestrowane podstawowe miejsce zamieszkania, może zgłosić dodatkowe miejsce zamieszkania, w szczególności jeżeli przebywa w nim w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.
Równocześnie osoba może mieć zarejestrowane jedno podstawowe miejsce zamieszkania i jedno dodatkowe miejsce zamieszkania
Zgłoszenie
W celu zgłoszenia miejsca zamieszkania lub dodatkowego miejsca zamieszkania należy wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której osoba zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport. Zgłoszenie, może również nastąpić w formie dokumentu elektronicznego środkami komunikacji elektronicznej i nie wymaga wówczas przedstawienia dowodu osobistego ani paszportu.
Za osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych zgłoszenia dokonuje ich przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. Zgłoszenia można również dokonać przez pełnomocnika
Rejestracja cudzoziemców
Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie musiał zgłosić podstawowe miejsce zamieszkania najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat