Jak wygląda procedura przyznawania mieszkań komunalnych w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego
Pierwszą czynnością jakiej powinny dokonać osoby zainteresowane przyznaniem mieszkania komunalnego jest złożenie wypełnionego wniosku o przyznanie mieszkania komunalnego wraz z oświadczeniami i dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów uzyskiwanych przez wnioskodawcę i inne osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania oraz dokumentację potwierdzającą posiadane przez te osoby tytuły prawne do lokali.
REKLAMA
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Wniosek składamy do Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Dzielnicy, na trenie której mieszkamy, w przypadku osób bezdomnych w urzędzie dzielnicy, w której wnioskodawca posiadał ostatnie miejsce zamieszkania, natomiast w przypadku osób bezdomnych, które nie wykazały swojego ostatniego miejsca zamieszkania w Warszawie w dowolnie wybranym urzędzie dzielnicy. Po złożeniu wniosek zostaje poddany analizie i weryfikacji.
Odmowa złożenia oświadczeń i dokumentów może stanowić podstawę do odmowy zakwalifikowania wniosku.
Rozpoznanie wniosku o mieszkanie
Przy rozpatrywaniu wniosków bierze się pod uwagę warunki mieszkaniowe w poprzednim miejscu zamieszkania wnioskodawcy oraz innych osób zgłoszonych przez niego do wspólnego zamieszkiwania. Burmistrz dzielnicy lub osoba przez niego upoważniona może zwrócić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej o wydanie opinii na temat sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej wnioskodawcy oraz osób zgłoszonych przez niego do wspólnego zamieszkiwania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Komisja Mieszkaniowa i Zarząd Dzielnicy
Wniosek, po przeanalizowaniu i weryfikacji, zostaje przedstawiony do zaopiniowania Komisji Mieszkaniowej. Po zaopiniowaniu wniosku przez Komisję jest on rozpatrywany przez Zarząd Dzielnicy, który rozstrzyga o zakwalifikowaniu i umieszczeniu wnioskodawcy na liście osób oczekujących na najem lokalu.
Osoby, których wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone są wpisane na listę oczekujących na przyznanie konkretnego lokalu.
W celu zapewnienia kontroli społecznej listę, po zatwierdzeniu przez zarząd dzielnicy, podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie, najpóźniej do dnia 31 stycznia każdego roku i przez okres nie krótszy niż 14 dni, na tablicy ogłoszeń urzędu dzielnicy.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku
Po informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku czekamy na propozycję przyznania konkretnego mieszkania. Jeśli zaproponowane przez Urząd mieszkanie nie będzie nam odpowiadało, możemy nie przyjąć propozycji, ale powinniśmy uzasadnić swoje stanowisko. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kolejne propozycje wysuwane przez gminę mogą niestety skutkować coraz niższym poziomem naszego zadowolenia z proponowanych mieszkań. Przyczyną tego jest dość niska liczba lokali, którymi dysponuje gmina.
Maksymalna opłata śmieciowa 2015
Dwukrotna odmowa przyjęcia lokalu może spowodować, że zostaniemy przesunięci na koniec listy albo skreśleni z listy.
Kaucja za mieszkanie
REKLAMA
Jeszcze przed podpisaniem umowy najmu może zostać nałożony na nas obowiązek wpłacenia kaucji w wysokości sześciokrotności miesięcznego czynszu naliczonego dla lokalu według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu. O zwolnieniu od wpłaty kaucji w całości lub w części, a także o rozłożeniu kaucji na raty decyduje Prezydent m. st. Warszawy lub osoba przez niego upoważniona.
W przypadku, gdy dochód najemcy na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy nie przekracza minimum dochodowego, najemca taki może być zwolniony w całości lub w części z wpłacenia kaucji lub może skorzystać z ulg w postaci rozłożenia kaucji na raty miesięczne, płatne nie dłużej niż przez okres jednego roku.
Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?
Podpisanie umowy najmu
Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem jest podpisanie umowy najmu, która jest potwierdzeniem prawa do przyznanego mieszkania. Osoba, która otrzyma mieszkanie, jest najemcą natomiast właścicielem pozostaje miasto.
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat