REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Laura Żywica
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Kto i kiedy można wykupić mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina przeznaczyła je do sprzedaży.

REKLAMA

Lokal może być przeznaczony do sprzedaży, jeżeli ma uregulowany stan prawny; ma samodzielny charakter, co oznacza , że konieczne jest aby posiadał wydzielone pokoje, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (kuchnia, łazienka) służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz powinien być w dobrym stanie technicznym.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wśród podmiotów uprawnionych do wykupu mieszkań komunalnych wymienia najemcę lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieoznaczony.

Ustawodawca przyznaje osobie wynajmującej lokal prawo pierwszeństwa w jego nabyciu. W przypadku naruszenia prawa pierwszeństwa gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego.

Cena mieszkania

Jeżeli mieszkanie jest zbywane na rzecz najemcy, to sprzedaż następuje w drodze bezprzetargowej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, cenę lokalu ustala się w wysokości nie niższej niż jego wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena nieruchomości może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

W rozłożenia płatności na raty wierzytelność gminy w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.

Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Bonifikata

Jeżeli nieruchomość sprzedawana jest na cele mieszkaniowe, wójt na podstawie uchwały rady gminy może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Każda gmina sama decyduje o tym, czy przyznaje bonifikaty oraz w jakiej wysokości one będą przysługiwały .

Gmina uzależnia wysokość bonifikaty przede wszystkim od:

  • tego, czy najemca płaci całą cenę od razu;
  • długości okresu wynajmowania mieszkania,
  • wieku budynku i jego stanu technicznego,
  • równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku,
  • tego, czy wykupujący płaci gotówką czy w ratach.

W przeważającej liczbie przypadków gminy przyznają wysokie bonifikaty sięgające 90 % wartości lokalu.

Co do zasady, jeżeli osoba, która wykupi mieszkanie komunalne i sprzeda je w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia jest obowiązana do zwrotu kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie.

Procedura

Procedura wykupu mieszkania komunalnego rozpoczyna się od podjęcia przez gminę decyzji o przeznaczenia tego mieszkania do sprzedaży. Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową lokalu.

Gmina ma obowiązek sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

REKLAMA

Wykaz wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a informację o jego wywieszeniu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, także na stronach internetowych urzędu.

Gmina jest obowiązana również zawiadomić na piśmie osoby posiadające prawo pierwszeństwa o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków w terminie określonym w zawiadomieniu.

Osoby zawiadomione korzystają z prawa pierwszeństwa, gdy złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego, w zakreślonym w zawiadomieniu terminie, nie krótszym niż 21 dni.

Najemcy, którym przysługuje prawo pierwszeństwa mogą również złożyć wniosek o wykup lokalu przed otrzymaniem zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. W przypadku, gdy gmina pozytywnie rozpatrzy wniosek, zostaną wszczęte procedury związane ze sprzedażą lokalu komunalnego. 

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA