Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece, z dniem 1 lipca 2014 roku weszły w życie przepisy ułatwiające dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w formie systemu informatycznego. Dotychczas za pośrednictwem portalu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwe było jedynie zapoznanie się z treścią księgi wieczystej, po sam odpis należało się natomiast już pofatygować do sądu.
Wprowadzone zmiany odchodzą od tej formuły i umożliwiają uzyskanie odpisu z księgi wieczystej, wyciągu lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych dostępnej przez Internet. Co najważniejsze, dokumenty te na mocy zmienionego art. 364 ust. 3 ustawy posiadają moc równorzędną z dokumentami wydawanymi przez sąd.
Odpis zwykły oraz wyciąg z księgi wieczystej w nowej postaci
Internetowy dostęp do KRS
Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2012 uruchomił internetową usługę pozwalającą na pobranie wydruku komputerowego aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do KRS w formie odpisu aktualnego z rejestru. Wydrukom tym nadano moc równą dokumentom wydawanym przez sąd. Od dwóch lat zatem można za pośrednictwem portalu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości uzyskiwać bezpłatnie odpisy aktualne dotyczące podmiotów wpisanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet
Podobne zmiany weszły w życie z dniem 1 lipca 2014 roku w zakresie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem nowej regulacji jest poszerzenie dostępu do ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu. Dotychczas istniała jedynie możliwość przeglądania ksiąg wieczystych w Internecie, odpisy natomiast należało uzyskać z sądu.
Wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej
Z pierwszym dniem lipca bieżącego roku powyższy stan faktyczny uległ gruntownej zmianie. Omawiana zmiana wprowadza możliwość złożenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu oraz zaświadczenia, które po wydrukowaniu posiada moc dokumentu wydanego przez sąd. Do nowości zaliczyć też można opcję pobrania wyciągu z jednego lub kilku działów KW. Portal obecnie oferuje możliwość samodzielnego wydruku wygenerowanego dokumentu bądź wydanie dokumentu w formie korespondencyjnej.
Wniosek o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej w przeciwieństwie do odpisów aktualnych z Krajowego Rejestru Sądowego podlega opłacie, niezmiennie natomiast bezpłatne pozostaje samo przeglądanie treści księgi wieczystej za pośrednictwem portalu. Opłaty za dokumenty wydawane przez CIKW są w porównaniu z opłatami pobieranymi w sądach rejonowych co do zasady niższe w przypadku pobierania samodzielnych wydruków. System umożliwia płatność przelewem, zmiana zatem realne usprawnia dostęp do ksiąg wieczystych.
Autor: Jan Molicki, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy
Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych
Niezgodność wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym