Wpis do księgi wieczystej - co bada sąd?
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek rozpoznawany jest na posiedzeniu niejawnym.
REKLAMA
Zobacz również: Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?
O kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu.
Orzeczenie
Orzeczeniem w postępowaniu wieczystoksięgowym jest wpis. Wpisem jest również wykreślenie. Nie sporządza się uzasadnienia wpisu.
Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania.
Zawiadomienie o wpisie
Sąd zawiadamia o dokonanym wpisie uczestników postępowania, chyba że któryś z uczestników zrzekł się zawiadomienia. Uczestnikami są wnioskodawca oraz osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na rzecz których wpis ma nastąpić. W zawiadomieniu znajduje się istotna cześć wpisu.
Apelacja
Od wpisu możemy w terminie dwóch tygodni od doręczenia zawiadomienia wnieść apelację. Dla uczestnika, który zrzekł się zawiadomienia, termin ten biegnie od dnia dokonania wpisu.
Osoba, na rzecz której wpisane jest prawo lub roszczenie w księdze wieczystej, jej przedstawiciel albo pełnomocnik do doręczeń mają obowiązek niezwłocznego zawiadomienia sądu prowadzącego księgę wieczystą o każdej zmianie adresu względnie wskazania adresu do doręczeń. Osoba zamieszkała lub mająca siedzibę za granicą jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.
Elektroniczna księga wieczysta
REKLAMA
Jeżeli chodzi o wniosek o wpis w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, to sąd z urzędu bada zgodność danych wskazanych we wniosku z danymi wynikającymi z systemów prowadzących ewidencje powszechnych numerów identyfikacyjnych, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.
W przypadku wniosku o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd dokonuje też z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.
W księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym podpisany przez sędziego lub referendarza sądowego wpis uważa się za dokonany dopiero z chwilą jego zapisania w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat