Nowy właściciel
Taki obowiązek powstaje m. in. na skutek sprzedaży czy darowizny nieruchomości.
Zgodnie z art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Gdy na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej osoba trzecia doznała szkody, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania tego obowiązku bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Sądy też zawiadamiają o zmianach
Na niektórych podmiotach ciąży obowiązek zawiadomienia sądu prowadzącego księgę wieczystą o zmianie właściciela nieruchomości. Należą do nich sądy, organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Notariusz sporządzający akt poświadczenia dziedziczenia zawiadamia sąd o zmianie właściciela nieruchomości.
Gdy sąd otrzyma zawiadomienie, z urzędu dokonuje wpisu ostrzeżenia, iż stan prawny nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej stał się niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym.
Zawiadomienie o wpisie ostrzeżenia zawiera pouczenie o obowiązku złożenia wniosku o ujawnienie prawa własności w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia.
Opieszałemu właścicielowi sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości od 500 do 10 000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. Grzywny te mogą zostać umorzone w razie ujawnienia prawa własności nieruchomości. Na postanowienie sądu o nałożeniu grzywny przysługuje zażalenie.
Zobacz również: Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?