Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość żądania połączenia w księdze wieczystej kilku nieruchomości w jedną przewiduje art. 21 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Należy jednak spełnić jeden warunek. Otóż nieruchomości muszą stanowić całość gospodarczą lub graniczyć ze sobą.
REKLAMA
Jakie konsekwencje niesie za sobą takie połączenie? Po pierwsze, ograniczone prawa rzeczowe obciążające którąkolwiek z połączonych nieruchomości obciążają całą nieruchomość utworzoną przez połączenie. Nie ma to jednak wpływu na dotychczasowy zakres wykonywania użytkowania i służebności. Po drugie zaś, w wyniku wpisu powstanie jedna nieruchomość, co będzie miało znaczenie np. przy ewentualnej sprzedaży.
W jaki sposób dokonać połączenia?
Wniosek o połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej składamy na formularzu, który jest dostępny w sądzie. Można go również pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości albo bezpośrednio z naszego portalu:
Zobacz: Formularze wieczystoksięgowe
Opłata od wniosku wynosi 60 zł.
Co z rozłączeniem?
Warto wspomnieć, iż tak jak możliwe jest połączenie kilku działek w jedną całość, właściciel nieruchomości może również żądać ich rozdzielenia. "Rozłączenie, z woli właściciela, nieruchomości wpisanych do jednej księgi wieczystej jest dopuszczalne (art. 21 a contrario ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).". Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2009 r., V CSK 333/08.
Zobacz również: Księga wieczysta online
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece;
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat