Z jakich działów składa się księga wieczysta?
Księga wieczysta zawiera cztery działy, Każda nieruchomość zatem powinna w księgach wieczystych zostać oznaczona w poniżej powołany sposób:
1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Zobacz również: Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej?
Oznaczenie nieruchomości
Warto podkreślić, że rozpoznając wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd ponadto dokonuje z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.
Rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd z urzędu bada zgodność danych wskazanych we wniosku z danymi wynikającymi z systemów prowadzących ewidencje powszechnych numerów identyfikacyjnych, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe - wydziały ksiąg wieczystych (art. 23 ustawy o księgach wieczystych i hipotece Księgi wieczyste są więc rejestrem o charakterze publicznym, a nie prywatnym. Sądy prowadzące księgi wieczyste oraz obszar ich właściwości miejscowej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste.
Ustalenie stanu prawnego w księdze wieczystej polega w pierwszym rzędzie na ujawnieniu w niej praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (prawa spółdzielczego). Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu (art. 626[8] § 10 kodeksu postępowania cywilnego). O dokonanym wpisie sąd zawiadamia uczestników postępowania wysyłając zawiadomienie zawierające istotną treść wpisu (art. 626[10] § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego).