Budowa drogi publicznej na działce prywatnej

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl
rozwiń więcej
Budowa drogi publicznej na działce prywatnej /fot. Fotolia
Od 2003 roku obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Określa się ją jako specustawę, bowiem zawiera szczególne rozwiązania dotyczące ustalenia lokalizacji dróg, podziałów nieruchomości i nabywania tych nieruchomości pod budowę drogi. Przewidziane rozwiązania mają szczególny charakter, nie stosowany w żadnych innych ustawach.

Założeniem specustawy było bowiem to, aby ułatwić realizacje inwestycji drogowych. Gdyby do inwestycji drogowej stosować zwykłe regulacje, to postępowanie trwałoby nadmiernie długo. Wynika to z faktu, iż droga przebiega zazwyczaj przez znaczną ilość nieruchomości.

Jednym ze szczególnych rozwiązań specustawy jest to, że droga może być realizowana na terenie nie przeznaczonym na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Ustaleń mpzp po prostu nie bierze się pod uwagę. Może więc być tak, że droga będzie realizowana na terenie działek prywatnych, przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną.

Właściciele działek prywatnych nie są jednak pozbawieni praw w procesie inwestycyjnym. Przysługuje im bowiem status strony postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach środowiskowych. Jako strony mają wgląd do akt sprawy, mogą żądać wydania kserokopii, w tym uwierzytelnionych. Mogą również wnosić środki odwoławcze.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Właściciele wiedzą o toczącym się postępowaniu, bowiem są oni o tym powiadamiani przez wojewodę bądź starostę. Zawiadomienia wysyłane są do wszystkich właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości gdzie ma przebiegać droga. Pozostałe podmioty, to jest na przykład najemcy albo dzierżawcy, są powiadamiani w drodze obwieszczenia w urzędzie wojewódzkim bądź starostwie powiatowym oraz we właściwych urzędach gminy. W zawiadomieniu opisane jest oznaczenie nieruchomości oraz informacja o terminie i miejscu, w którym można zapoznać się z aktami sprawy. Daje to stronom możliwość wypowiedzenia się co do przebiegu drogi.

Po wydaniu decyzji o realizację inwestycji drogowej właściciele działek prywatnych mogą wnieść odwołanie. Odwołanie nie powinno być oparte tylko na tej podstawie, że skarżący jest niezadowolony z przebiegu drogi. Takie odwołanie nie będzie po prostu skuteczne. Zamiast tego należy powołać przepisy prawne, które zostały naruszone wydaną decyzją. Wymogi formalne odwołania są takie same, jak w każdej innej sprawie administracyjnej.

Prawo zaskarżenia przysługuje również od decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.  Oba środki odwoławcze są bardzo poważnym narzędziem dla właścicieli i użytkowników wieczystych działek prywatnych. Wniesienie odwołania wstrzymuje bowiem cały proces inwestycyjny. Wynika to z faktu, że odwołanie wstrzymuje wykonalność zaskarżonej decyzji.

Z powyższych względów ważne jest, by podmioty prywatne aktywnie uczestniczyły w całym postępowaniu. Jeżeli pozostaną bezczynne to kolejno wydawane decyzje będą się uprawomocniać i nastąpi wywłaszczenie nieruchomości. Ten skutek następuje na etapie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zgodnie z art. 12 ust. 4 specustawy z dniem uprawomocnienia się powyższej decyzji, nieruchomości w niej wymienione stają się własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Co do nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste to prawo to z tą chwilą wygasa. Jeżeli na nieruchomości były ustanowione hipoteka, służebność, dożywocie to one również wygasają z dniem uprawomocnienia się decyzji.

Za utracone nieruchomości lub prawa ich właściciele lub użytkownicy wieczyści otrzymują odszkodowanie. Zasady jego przyznania określa art. 18 specustawy. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu nieruchomości z dnia wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej przez organ I instancji. Z kolei wysokość odszkodowania ustala się na dzień wydania decyzji o odszkodowaniu.

Zgodnie ze specustawą, decyzja w sprawie odszkodowania powinna być wydana w terminie maksymalnie 30 dni. Realnie rzecz biorąc, zachowanie tego terminu jest praktycznie niemożliwe. W toku postępowania wydawana jest bowiem opinia rzeczoznawcy, strony muszą mieć czas na ustosunkowanie się do operatu, itd. Już same te czynności trwają dłużej. Przekroczenie terminu na załatwienie sprawy nie rodzi dla organu żadnych konsekwencji finansowych. Wypłata odszkodowania następuje w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji o jego ustaleniu . Przekroczenie tego terminu wiąże się z obowiązkiem zapłaty odsetek ustawowych, których osoba uprawniona może dochodzić od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Adwokat Marta Kawecka

Kancelaria Adwokacka Marta Kawecka

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...