Pierwsza pomoc na egzaminie na prawo jazdy
REKLAMA
REKLAMA
Pierwsza pomoc
Na polskich drogach ginie co roku tysiące osób. Przynajmniej część z nich można by było uratować, gdyby udzielono im prawidłowej pierwszej pomocy. Udzielanie pomocy jest obowiązkiem uczestników ruchu, jednak są oni do tego słabo przygotowani. Planowane zmiany mają w istotny sposób poprawić poziom udzielanej pierwszej pomocy przedmedycznej już na miejscu wypadku.
REKLAMA
W Polsce brakuje kompleksowego systemu programów edukacyjnych uczących dzieci jak ratować i chronić życie. Zmiana ma pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drogach.
Egzamin na prawo jazdy
REKLAMA
Planowane zmiany mają doprowadzić do włączenia praktycznych elementów pierwszej pomocy do egzaminu na prawo jazdy. Oznacza to, że przyszły kierowca będzie musiał wykazać się praktyczną znajomością reanimacji i resuscytacji poszkodowanego oraz zastosowania defibrylatora. Egzamin taki odbywać ma się na specjalnym fantomie i przebiegać pod okiem ratownika medycznego.
Obecnie elementy pierwszej pomocy można znaleźć w egzaminie testowym, jednak jest to jedynie sucha wiedza, do której uwaga kursantów nie jest zbytnio przykładana. Zajęcia praktyczne są wykonywane na części teoretycznej kursu na prawo jazdy, jednak brak weryfikacji tych umiejętności spowodował, że wiedza ta jest traktowana po macoszemu zarówno przez samych kursantów jak i instruktorów.
Zobacz: Jak będzie wyglądał nowy egzamin na prawo jazdy?
Prawo jazdy od 2013 roku
Rok 2013 wprowadzi wiele zmian w prawie jazdy. Zostaną zmienione wzory prawa jazdy. Wzór ten będzie odpowiadał jednolitemu wzorowi europejskiego prawa jazdy oraz spełniał wszystkie wymagania związane z zabezpieczeniami dokumentu. Wprowadzenie nowego wzoru nie będzie jednak powodowało obowiązku natychmiastowej wymiany starych dokumentów. Już wydane prawa jazdy będą zachowywać swoją ważność aż do stycznia 2033 roku.
Dużą zmianą będzie również terminowość uprawnień. Nowe przepisy nie przewidują bowiem bezterminowego prawa jazdy. Nowe dokumenty będą wydawane na czas określony, który maksymalnie wynosić będzie 15 lat. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez lat 5.
Wprowadzane zmiany mają na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego.
Zobacz serwis: Komunikacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat