Jak będzie wyglądał nowy egzamin na prawo jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
Cele egzaminu
Egzamin państwowy ma na celu sprawdzić kwalifikację osoby egzaminowanej w zakresie zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się po drodze publicznej, wiedzę z zakresu zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowców oraz postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Sprawdza również umiejętności związane ze zgodnym z przepisami, bezpiecznym, sprawnym i nieutrudniającym innym uczestnikom ruchu poruszaniem się w ruchu drogowym.
REKLAMA
Dwie części egzaminu – egzamin teoretyczny
REKLAMA
Największa zmiana w nowym sposobie egzaminowania dotyczy właśnie części teoretycznej egzaminu. Nowy egzamin teoretyczny będzie przeprowadzany w formie testów jednokrotnego wyboru z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej. Nie będzie więc tak jak do tej pory puli pytań do nauczenia w domu. Egzamin nie będzie już wielokrotny jak do tej pory. Oznacza to, że na dane pytanie tylko jedna odpowiedź może być prawidłowa.
Największym zmartwieniem dla zdających będzie brak puli pytań. Nowy egzamin ma sprawdzić reakcję przyszłego kierowcy na sytuację napotkaną na drodze, a nie jak do tej pory to ile czasu spędził nad nauką w domu ucząc się puli pytań.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Egzamin praktyczny
Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Pozytywny wynik tego egzaminu będzie ważny przez okres 6 miesięcy od dnia jego uzyskania.
Część praktyczna egzaminu przeprowadzana jest przy użyciu odpowiedniego do uprawnienia pojazdu. Część praktyczna podzielona będzie na 2 etapy. Pierwszy etap to plac manewrowy, drugi to jazda w ruchu drogowym na drogach publicznych.
Etap placu manewrowego będzie obejmował sprawdzenie podstawowych umiejętności w zakresie panowania nad pojazdem odpowiednim dla uprawnień prawa jazdy. Będzie również sprawdzał umiejętności egzaminowanego manewrowania pojazdem lub zespołem pojazdów.
Etap ruchu drogowego na drogach publicznych obejmuje sprawdzenie pozostałych umiejętności wymaganych podczas części praktycznej egzaminu dla uprawnień dowolnej kategorii prawa jazdy.
Przebieg praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B jest rejestrowany za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu obrazu i dźwięku.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat