Skreślenie z listy
Utrata uprawnień do bycia instruktorem jazdy wiąże się z wykreśleniem instruktora z ewidencji instruktorów. Takiego wykreślenia dokonuje właściwy miejscowo starosta. Wykreślenie następuję z różnych powodów.
Śmierć instruktora powoduje wykreślenie zmarłej osoby z ewidencji instruktorów.
Wykreślenie z winy instruktora
Instruktor będzie wykreślony z ewidencji, jeżeli nie spełni nawet jednego z następujących wymogów określonych przepisami prawa. Chodzi tutaj o utratę wykształcenia średniego np. wychodzi na jaw sfałszowane świadectwo dojrzałości, utratę prawa jazdy kategorii, której instruktorem jest dana osoba, nieposiadanie ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności instruktora, nieposiadanie ważnego orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora, jak również o skazanie.
Skazanie instruktora
Skazanie instruktora za jedno z wymienionych przestępstw powoduje jego wykreślenie z ewidencji instruktorów. Chodzi tu o takie przestępstwa jak przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przestępstwo popełnione w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka, przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu oraz przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajowej.
Zobacz: Jak wyrobić kartę rowerową?
Warsztaty doskonalenia zawodowego
Co roku instruktor jazdy ma obowiązek uczestniczenia w warsztatach doskonalenia zawodowego. Wykreślenie z listy instruktorów może mieć miejsce w sytuacji nieprzedłożenia do dnia 7 stycznia każdego roku zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo w roku ubiegłym w tego typu szkoleniu.
Rażące naruszenie przepisów
Instruktor może zostać pozbawiony uprawnień, jeżeli dopuszcza się rażącego naruszania przepisów. Chodzi tu o wielokrotne przeprowadzanie szkolenia niezgodnego z obowiązującym programem szkolenia, wielokrotne przeprowadzanie szkolenia praktycznego jednocześnie dla więcej niż jednej osoby szkolonej, potwierdzenia nieprawdy w dokumentacji dotyczącej szkolenia.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe