Obowiązki młodego kierowcy podczas okresu próbnego
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) młodzi i niedoświadczeni kierowcy pojazdów zostaną objęci okresem próbnym. Regulacje w tym zakresie mają zacząć obowiązywać z dniem 4 stycznia 2016 roku.
REKLAMA
Długość okresu próbnego
Okres próbny dla młodych kierowców będzie trwał dwa lata (liczone od pierwszego uzyskania przez kierowcę uprawnienia kategorii B). Bieg okresu rozpocznie się wraz z dniem wydania takiej osobie dokumentu potwierdzającego zdobyte uprawnienie.
Obowiązki w okresie próbnym
REKLAMA
W czasie okresu próbnego kierowca będzie zobowiązany odbyć między czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Po ukończeniu takiego kursu i szkolenia, młody kierowca będzie musiał przedstawić staroście zaświadczenie o ich ukończeniu. Będzie miał na to czas przed upływem ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy.
Oznakowany samochód
Młody kierowca będzie mógł kierować wyłącznie samochodem oznakowanym z tyłu i przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Jazda tak oznakowanym pojazdem będzie wymagana przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego.
Zobacz: Badania lekarskie dla przyszłych kierowców
Zakazy w trakcie okresu próbnego
Podczas trwania okresu próbnego młody kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej oraz autostradzie.
Młody kierowca nie będzie mógł kierować samochodem nieoznakowanym zielonymi listkami.
Zabronione będzie również podejmowanie przez młodego kierowcę pracy zarobkowej o charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B oraz osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Wydłużony okres próbny
Okres próbny dla młodego kierowcy może zostać wydłużony. Decyzję o tym może podjąć właściwy miejscowo starosta. Przedłużenie okresu próbnego może nastąpić o kolejne 2 lata w przypadku, gdy w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądowymi. Okres próbny może być również wydłużony o czas zatrzymania prawa jazdy w przypadku nieprzedstawienia w wymaganym terminie orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdami.
Zobacz serwis: Gmina
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat