Jak wyrobić kartę rowerową?
REKLAMA
REKLAMA
Kto wydaje kartę rowerową?
Karta rowerowa jest wydawana dziecku za pisemną zgodą jego rodziców lub opiekuna. Do wydania karty rowerowej jest upoważniony dyrektor szkoły – jeżeli chodzi o ucznia szkoły oraz dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagać – przy osobie nie będącej uczniem szkoły.
REKLAMA
Karta rowerowa jest wydawana nieodpłatnie
Kto może uzyskać kartę rowerową?
Kartę rowerową może uzyskać osoba, która ukończyła minimalny wymagany wiek – 10 lat oraz wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć przez ośrodki szkolenia kierowców posiadające odpowiednie poświadczenie.
Osoba, która nie ukończyła 10 roku życia może poruszać się rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej i tylko na chodnikach i jest uznawana za pieszego.
Egzamin
Egzaminy na kartę rowerową odbywają się przeważnie w szkołach podstawowych. Składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin przeprowadza najczęściej delegowany do tego przez dyrektora szkoły nauczyciel.
Zobacz: Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?
Uprawnienia wynikające z posiadania karty rowerowej
Karta rowerowa oprócz uprawnienia do kierowania rowerem umożliwia również, osobie która ukończyła 15 lat do kierowania pojazdem zaprzęgowym takim jak np. furmanka.
Jazda rowerem osób pełnoletnich
Karta rowerowa jest przeznaczona dla osób od 10 roku życia do ukończenia przez nie pełnoletności. Osoba pełnoletności nie potrzebuje żadnych dokumentów uprawniających do kierowania rowerem. Osoba niepełnoletnia również nie potrzebuje karty rowerowej jeżeli posiada kartę motorowerową lub kategorię prawa jazdy, którą można uzyskać przed ukończeniem pełnoletności np. nowa kategoria AM.
Poruszanie się rowerzystów
Rowerzysta jest zobowiązany do poruszania się po ścieżkach rowerowych, drogach przeznaczonych jednocześnie dla pieszych i rowerzystów bądź jezdnią trzymając się jak najbliżej jej prawej krawędzi, wyjątkiem jest rondo gdzie rowerzyście wolno korzystać ze środkowej części jezdni. W przypadku gdy droga posiada utwardzone pobocze rowerzysta powinien z niego korzystać.
Zobacz serwis: Komunikacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA