Badania lekarskie dla przyszłych kierowców
REKLAMA
REKLAMA
Cel badań
Badania lekarskie przeprowadza się w celu ustalenia czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. W razie ich zaistnienia lekarz albo całkowicie zabrania wydania prawa jazdy, albo wprowadza co do niego pewne ograniczenia.
REKLAMA
Kto podlega badaniom lekarskim?
Badania lekarskie musi przejść osoba, która ubiega się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub starająca się o pozwolenie na kierowanie tramwajem. Oprócz tych osób badania lekarskie muszą przejść osoby, przedłużające ważność prawa jazdy określonej kategorii lub pozwolenia na kierowani tramwajem.
Badania przechodzi również osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami, które zostało cofnięte ze względu na stan zdrowia.
Badaniu podlega również osoba, wobec której istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Badania lekarskie musi koniecznie przejść również osoba, która ubiega się o kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne. Jeżeli osoba przedłuża ważność takich dokumentów również musi przejść badania lekarskie.
Zobacz: Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?
Wniosek i skierowanie
Badania lekarskie przeprowadzane są na wniosek osób które ubiegają się pierwszy raz o prawo jazdy, przedłużają, ubiegają się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami lub starają się o zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi. W pozostałych przypadkach badania lekarskie przeprowadzane są na podstawie skierowania.
Koszt badań lekarskich
Badania lekarskie są odpłatne. Ich koszt pokrywa osoba badana z wyjątkiem badań o których mówi art. 229 Kodeksu pracy. Czasami koszty badania pokrywane są również przez inne podmioty. Ma to miejsce np. przy badaniach lekarskich osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania odpowiednim pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Takie badanie lekarskie jest pokrywane z budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.
Badanie lekarskie osoby, która ubiega się o wydanie zezwolenia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej jest finansowane z budżetu gminy.
Badanie lekarskie może być przeprowadzone jedynie przez właściwego lekarza, spełniającego odpowiednie, oznaczone przepisami prawa wymagania. Lekarz taki musi być wpisany do ewidencji uprawnionych do tego lekarzy.
Zobacz serwis: Komunikacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat