Tablica przypisana do pojazdu?
Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców zakłada, że od dnia wejścia w życie ustawy, kierowcy, którzy zakupią używane auto, nie będą musieli występować o nowe tablice rejestracyjne.
Jak dotąd, numer pojazdu znajdujący się na tablicy rejestracyjnej powiązany był z powiatem, w którym auto było zarejestrowane. Po zmianach, nie będzie obowiązku przerejestrowywania aut.
Dla kierowców będzie to z pewnością oszczędność, nie będą musieli ponosić opłat związanych z rejestracją zakupionego używanego auta. Z drugiej strony, zmniejszą się dochody powiatów, gdyż to właśnie do ich budżetu trafiają te opłaty. Jak podkreśla jednak MSWiA, ułatwienie życia obywatelom jest w tej sprawie kwestią pierwszorzędną.
Zobacz również: Jak zarejestrować samochód?
Warto podkreślić, że zgodnie z planowanymi zmianami, właściciel będzie mógł zachować tablice indywidualne i, na przykład, wykorzystać je do innego samochodu.
Zmiany nie będą dotyczyć pojazdów dyplomatycznych, pojazdów służb oraz tablic tymczasowych.
Inne zmiany
Ustawa wprowadzić ma ponadto szereg innych zmian. Przede wszystkim, w Centralnej Ewidencji Kierowców, mają pojawić się informacje o:
1) punktach karnych, które posiada kierowca (chodzi o to, by punktu były wprowadzane już w radiowozie policyjnym);
2) przebiegu samochodu i liczbie zmian właściciel (co ma uchronić kupujących przez sprzedawcami-oszustami, którzy przy sprzedaży używanych aut cofają liczniki).
Ponadto, projekt ustawy przewiduje przyspieszenie procedury rejestracji samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej. W tym celu powstać ma jedno okienko, do którego będzie można przynieść wszelkie wymagane dokumenty (m.in., te, które wymagane są przez urząd celny czy skarbowy). Nabywca auta nie będzie więc musiał kontaktować się ze wszystkimi urzędami, chyba że w toku rejestracji pojawią się wątpliwości, które trzeba będzie wyjaśnić.
Zobacz również serwis: Komunikacja
Co więcej, osoba, która zda egzamin państwowy na prawo jazdy, natychmiast uzyska uprawnienia do kierowania pojazdem, gdyż będą one wydawane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD).