Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?
REKLAMA
Generalną zasadą jest, że odszkodowanie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela, kiedy spełni się zdarzenie określone w umowie ubezpieczenia (np. samochód zostanie skradziony, będzie miał miejsce wypadek). Wysokość odszkodowania uzależniona jest od rodzaju ubezpieczenia i wysokości sumy ubezpieczeniowej. Ta ostatnia natomiast ustala jest na podstawie wartości rynkowej pojazdu i innych elementów (np. wieku kierowcy, bezwypadkowej jazdy).
Przyczyny domowy wypłaty odszkodowania są wskazane w umowie ubezpieczenia. Warto więc, przed jej podpisanie, dokładnie zapoznać się z jej treścią. Na ogół, główną przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest niedopełnienie przez ubezpieczonego zobowiązań wobec ubezpieczającego. Do takich sytuacji należy m.in. nieopłacenie składki, zwłoka z zapłatą składki czy podanie fałszywych informacji lub zatajenie innych.
Zobacz również: Ubezpieczenia komunikacyjne
Oczywiście, odszkodowanie nie zostanie wypłacone również wtedy, gdy:
1. szkoda w ogóle nie wystąpiła;
2. ubezpieczony nie wykazał szkody w sposób przewidziany w umowie;
3. szkoda wyrządzona została umyślnie przez ubezpieczonego (lub osobę mu najbliższą).
Prawo zwrotu wypłaconego odszkodowania
REKLAMA
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje również możliwość dochodzenia przez zakład ubezpieczeń zwrotu już wypłaconego odszkodowania jeżeli kierujący:
1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
Zobacz również: Komunikacja
2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
4. zbiegł z miejsca zdarzenia.
To roszczenie zwrotne należy jednak odróżnić od tzw. typowego regresu ubezpieczeniowego przewidzianego w kodeksie cywilnym. Uprawnienie przewidziane w art. 828 k.c. może być kierowane wyłącznie do osób trzecich, które są odpowiedzialne za spowodowanie szkody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat