Jakie będą zasady jazdy quadem?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zostanie zdefiniowany quad?
REKLAMA
W ustawie o kierujących pojazdami quad zostanie zdefiniowany jako czterokołowiec, tj. pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
a. w przypadku przewozu rzeczy 550 kg;
b. w przypadku przewozu osób 400 kg.
W ustawie pojawi się również definicja czterokołowca lekkiego. Za taki uznany zostanie czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Zobacz również: Komunikacja
Na czterokołowcu z prawem jazdy AM lub B1
Ponieważ quady zostaną zdefiniowane w ustawie, pojawią się również zasady jazdy takimi czterokołowcami.
REKLAMA
Po pierwsze, aby móc jeździć quadem trzeba będzie uzyskać prawo jazdy. I tu, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z czterokołowcem lekkim czy też „zwykłym” będzie to, odpowiednio, nowa kategoria AM lub kategoria B1. Warto jednak podkreślić, że prawo jazdy kategorii B1 obejmuje swoim zakresem także pojazdy z kategorii AM.
O prawo jazdy kategorii AM, które pojawi się wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, będzie można ubiegać się już w wieku 13 lat. Natomiast o prawo jazdy kategorii B1 – w wieku 16 lat.
Zobacz serwis: Gmina
Na quadzie tylko w kasku?
Kierujący czterokołowcem oraz osoby przewożone takimi pojazdami będą obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Z kasku nie trzeba będzie korzystać tylko jeżeli czterokołowiec będzie fabrycznie wyposażony w zamknięte nadwozie i pasy bezpieczeństwa.
Quadem nie po autostradzie
Kolejną zmianą, jaką przyniesie ustawa o kierujących pojazdami, to zakaz poruszania się tego typu pojazdami po autostradach i drogach ekspresowych.
To zmiana w odniesieniu do aktualnych przepisów. Dziś bowiem na autostradę może wjechać każdy pojazd samochodowy, który może rozpędzić się do co najmniej 40 km/h.
Zobacz serwis: W jaki uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat