Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kradzieży
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na właściciela pojazdu obowiązek wyrejestrowania go w określonych przez prawo sytuacjach.
REKLAMA
Pojazd należy wyrejestrować gdy:
- uległ zniszczeniu (kasacji),
- został skradziony,
- został wywieziony za granicę i tam zarejestrowany.
Wniosek o wyrejestrowanie składa się do organu, który zarejestrował auto.
Organ
Organem właściwym w sprawach o rejestrowanie pojazdu jest starostwo powiatowe, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury do wyrejestrowania pojazdu właściwy jest ten sam organ, który odpowiada za jego rejestrację.
Warto pamiętać, że w miastach na prawach powiatu uprawnienia starosty posiada prezydent miasta i to on będzie właściwym organem w sprawach o rejestracje i wyrejestrowanie samochodu.
Podanie i dokumenty
Wyrejestrowanie pojazdu następuje na wniosek właściciela. Aby wyrejestrować samochód musi on złożyć stosowne podanie. Podanie takie składa się z reguły na gotowym formularzu. Formularze z kolei dostępne są w urzędzie lub na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych.
Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:
- Dowód rejestracyjny pojazdu,
- Kartę pojazdu jeżeli została wydana,
- Stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań,
- Zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu.
Do wglądu należy posiadać dowód osobisty oraz a w wypadku gdy samochód należy do osoby prawnej odpis z KRS, zaświadczenie o numerze REGON a także w razie potrzeby stosowne pełnomocnictwo.
Czas i forma załatwienia
Sprawy tego typu załatwiane są najczęściej „od ręki”. Właściwą formą do załatwiania tego typu spraw jest decyzja administracyjna. Od podania pobiera się opłatę w wysokości 10 zł.
Odwołanie
Od decyzji wydanej w sprawie o wyrejestrowanie pojazdu służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie należy złożyć na piśmie za pośrednictwem organu, który wydał skarżoną decyzję. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji.
Zobacz również serwis: Motoryzacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat