REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komunikacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Błąd pomiaru fotoradaru powinien być uwzględniany przy wystawianiu mandatów

Błąd pomiaru fotoradaru lub innego urządzenia do pomiaru prędkość powinien być uwzględniany w przypadku karania kierowców za niewielkie przekroczenia prędkości – uważa rzecznik praw obywatelskim Marcin Wiącek i postuluje odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie. 

Nowa definicja skrzyżowania – wystąpienie RPO doczekało się odpowiedzi

Nowa definicja skrzyżowania budzi wątpliwości nie tylko kierowców, ale także i policji. Coś, co wcześniej nie było skrzyżowaniem, zostało za nie uznane przez prawo, np. połączenia międzyjezdniowe. Konsekwencją wątpliwości mogą być mandaty i punkty karne dla kierowców. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ministerstwie infrastruktury. Resort przekazał odpowiedź na to wystąpienie.

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?

Od 2018 r. ITD będzie pobierać opłaty za przejazd drogami krajowymi

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych i niektórych innych ustaw. Głównym założeniem projektu jest przeniesienie obowiązku poboru opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych z Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).

REKLAMA

Opłata za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu - 2018 r.

W dzienniku ustaw z dnia 9 września 2017 r. pojawiło się nowe obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów. Określono w nim maksymalne stawki za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu jakie mogą zostać pobrane w 2018 r.

Wyższe opłaty za usunięcie pojazdu z drogi – 2018 r.

Opublikowano najnowsze obwieszczenie Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2018 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym. Opłaty za usunięcie pojazdu będą wyższe.

Ustawa o transporcie kolejowym dostosowana do prawa europejskiego

Ustawa o transporcie kolejowym została podpisana przez Prezydenta. Nowela ma dostosować polskie prawo kolejowe do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Ustawa ureguluje m.in. udostępnianie podróżnym oraz przewoźnikom kolejowym stacji oraz dworca kolejowego.

Budowa drogi publicznej na działce prywatnej

Od 2003 roku obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Określa się ją jako specustawę, bowiem zawiera szczególne rozwiązania dotyczące ustalenia lokalizacji dróg, podziałów nieruchomości i nabywania tych nieruchomości pod budowę drogi. Przewidziane rozwiązania mają szczególny charakter, nie stosowany w żadnych innych ustawach.

REKLAMA

Jak zarejestrować anglika?

Od 15 sierpnia 2015 r. będzie można zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie.

Przewóz osób w Warszawie

Przewóz osób jest, co do zasady, zarobkową działalnością gospodarczą. Wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień, tj. licencji oraz prawa jazdy. Czy aplikacja - UBER, funkcjonująca z powodzeniem w USA - przyjmie się także w Warszawie?

Przewóz z grzeczności

Przewóz z grzeczności to nieodpłatne i dobrowolne świadczenie uregulowane na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Polski ustawodawca zdecydował się na złagodzenie reżimu odpowiedzialności w sytuacji przewozu z grzeczności. Jak kształtują się relacje podmiotów biorących udział w przewozie grzecznościowym?

Karta Warszawiaka – krok po kroku

Karta Warszawiaka to propozycja ze strony Urzędu Miasta Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia do wielu ulg i zniżek. Co zrobić by otrzymać i korzystać z Karty Warszawiaka? Poniżej prosty przewodnik po obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku zasadach.

Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Pierwsza pomoc na egzaminie na prawo jazdy

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy spoczywa na każdym uczestniku ruchu. Umiejętność ta nie jest jednak przez nikogo sprawdzana. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o kierujących pojazdami pierwsza pomoc ma stać się częścią egzaminu na prawo jazdy.

Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

Po złożeniu wniosku o zmianę licencji taksówkarskiej, taksówkarz może wykonywać przewóz innym samochodem, niż oznaczony w licencji. Nie oznacza to przewozu bez licencji.

Jak będzie wyglądał nowy egzamin na prawo jazdy?

Nowy egzamin na prawo jazdy zostanie wprowadzony w 2013 roku. Nie będzie już znana pula pytań egzaminu teoretycznego, jak również egzamin praktyczny ulegnie pewnym zmianom. Jak będzie wyglądał nowy egzamin na prawo jazdy?

Po 18 stycznia 2013 roku kolejna wymiana prawa jazdy

Zgodnie z nową ustawa o kierujących pojazdami po 18 stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić prawo jazdy na nowe zgodne z nowym wzorem. Jak będzie wyglądała wymiana prawa jazdy na nowe?

Jak wygląda kurs prawa jazdy kategorii B?

Aby uzyskać prawo jazdy należy ukończyć kurs a następnie zdać państwowy egzamin. Jak przebiega kurs na prawo jazdy dla samochodów osobowych?

Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Wiele młodych ludzi marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy i posiadaniu własnego samochodu. Prawo jazdy na samochód można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia. Jest jednak wiele pojazdów, którymi kierować będą mogły legalnie osoby młodsze. W jakim wieku można będzie kierować różnymi pojazdami?

Komu nie może być wydane prawo jazdy?

Prawo jazdy jest pragnieniem wielu młodych ludzi, ale nie tylko. Niestety nie wszyscy mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy. Komu nie będzie można wydać uprawnienia do kierowania pojazdami?

Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Każde prawo jazdy od stycznia 2013 roku będzie wydawane tylko na jakiś okres czasu. Ustawodawca odszedł od dożywotnich praw jazdy. Przez jaki okres czasu ważne jest prawo jazdy na poszczególne kategorie?

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Po ukończonym kursie przychodzi wreszcie czas na egzamin. Niestety często trudno jest go zdać za pierwszym razem. Za jakie błędy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Kto wydaje prawo jazdy?

Zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy uprawnia osobę do wydania jej potwierdzającego ten fakt dokumentu. Kto wydaje prawo jazdy w Polsce?

Kto może zostać kierowcą karetki?

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Są one wymienione w ustawie o kierujących pojazdami. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać kierowcą karetki?

Zagraniczne prawo jazdy – jakie jest honorowane w Polsce?

Wiele osób długo mieszkających za granicą posiada tamtejsze prawa jazdy. Jak wygląda uznawanie tych dokumentów w Polsce? Czy wszystkie zagraniczne prawa jazdy są honorowane w Polsce?

Kto może otrzymać prawo jazdy na tramwaj?

Tramwaje to obok autobusów najpopularniejszy środek komunikacji publicznej w wielu miastach w Polsce. Do ich obsługi potrzebna jest rzesza tramwajarzy. Jak zdobyć prawo jazdy na tramwaj?

Kto może prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Co raz większa liczba zainteresowanych zdobyciem prawa jazdy powoduje powiększanie się liczby ośrodków szkolenia kierowców. Jakie należy spełnić warunki, aby prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Kto może zostać egzaminatorem?

Żeby zostać egzaminatorem trzeba spełniać surowsze kryteria od tych przeznaczonych dla instruktora prawa jazdy. Jakie to warunki i co należy zrobić, aby zostać egzaminatorem prawa jazdy?

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Kiedy instruktor może stracić uprawnienia?

Z roku na rok nie słabnie zainteresowanie kursami prawa jazdy. Pomimo dużej konkurencji bycie instruktorem jazdy wydaje się dosyć stabilną i bezpieczną pracą. Jednak instruktorzy muszą być ostrożni, aby nie utracić swoich uprawnień. Jakie okoliczności powodują utratę uprawnień przez instruktora jazdy?

Jakie będą obowiązki instruktora jazdy?

Po zdobyciu uprawnień do bycia instruktorem jazdy, na osobie instruktora spoczywa wiele obowiązków. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe obowiązki na instruktorów, które wejdą w życie już od stycznia 2013 roku. Jakie to obowiązki i co grozi instruktorowi w przypadku ich niedopełnienia?

Obowiązki młodego kierowcy podczas okresu próbnego

Od 4 stycznia 2016 roku młodzi kierowcy będą objęci okresem próbnym. W tym okresie młody kierowca będzie musiał szczególnie ostrożnie prowadzić pojazdy. Jeżeli nie będzie spełniał obowiązków wynikających z okresu próbnego będzie narażony na łatwą utratę prawa jazdy. Jakie obowiązki ma młody kierowca podczas okresu próbnego?

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?

Do uzyskania niektórych uprawnień do kierowania pojazdami potrzebne jest badanie psychologiczne. Ma ono określić istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdów. Kiedy badania psychologiczne są obowiązkowe?

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprowadzanie aut do Polski z zagranicy jest praktyką coraz bardziej powszechną. Wydaję się to być stosunkowo proste i dość tanie. Ale czy na pewno? W tym artykule zweryfikujemy informacje dotyczące faktycznych kosztów sprowadzania samochodu.

Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

W większości przypadków choroba nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy – obliguje nas tylko do regularnego wykonywania badań lekarskich. Większe problemy mogą mieć osoby chore na cukrzyce i te, u których rozpoznano padaczkę.

Jakie są prawa pasażera komunikacji miejskiej?

Z komunikacji miejskiej korzystają miliony Polaków. Obok samochodów to główny środek transportu. Główny obowiązkiem pasażera komunikacji miejskiej jest uiszczenie opłaty za przejazd, nie mniej jednak nie można zapominać o tym, że swoje obowiązki posiadają również kontrolerzy biletów.

Co to jest wtórnik?

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy lub dowód rejestracyjny zostanie skradziony, zgubiony lub ulegnie zniszczeniu. W takim wypadku wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Jak zostać motorniczym?

Aby móc kierować tramwajem musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Oprócz ukończenia odpowiedniego wieku, należy również ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Aby zostać kierowcą, musimy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu musimy ukończyć szkolenie i przejść badania lekarskie.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię pojazdu, gdyż podąża ona za samochodem, a nie jest przypisana do właściciela pojazdu. Oznacza to, że kupując auto czy to w salonie czy od poprzedniego właściciela, do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu.

Jak korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat?

1 lipca 2011 roku zaczął funkcjonować na polskich drogach elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. Jakie kroki należy przedsięwziąć, by móc z niego skorzystać?

Czym jest viaTOLL?

1 lipca 2011 roku wszedł w życie elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który obejmuje samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Gdzie obowiązuje? Jakie są zasady jego funkcjonowania?

Gdzie załatwimy formalności związane z naszym samochodem?

Wszelkiego rodzaju sprawy komunikacyjne, tj. związane z prawem jazdy i rejestracją samochodu, załatwimy w starostwie powiatowym. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie, odbierając nasze pierwsze prawo jazdy? Co zrobić, gdy dowód rejestracyjny zostanie skradziony?

Tablica rejestracyjna przypisana do pojazdu?

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców, kupujący używane auto nie będzie zobowiązany występować do wydziału komunikacji o nowe tablice rejestracyjne. Zmiany mają ułatwić życie obywatelom…

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje, że w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania bądź żądać jego zwrotu, gdy zostało już wypłacone.

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i obejmuje uszkodzenie, kradzież i zdarzenia zaistniałe na skutek zdarzeń losowych. Nie zawsze jednak właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie. Kiedy tak się stanie?

Po co nam Zielona Karta?

Wybierając się samochodem w dalszą podróż, oprócz dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy, wymagana jest od nas Zielona Karta. Czym jest i gdzie można ją nabyć?

REKLAMA