Kiedy i jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdzamy plan
REKLAMA
Zanim w ogóle przystąpimy do sporządzania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, sprawdźmy w urzędzie gminy czy:
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest już uchwalony
- prowadzone są prace nad planem i jak bardzo są one zaawansowane.
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
Jeżeli plan już istnieje nasz wniosek będzie bezprzedmiotowy.
Jeżeli prace nad planem są mocno zaawansowane postępowanie w sprawie naszego wniosku najprawdopodobniej zostanie zawieszone, a warunki zabudowy poznamy… dopiero z planu zagospodarowania.
Sprawdzamy sąsiednią działkę
Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy musimy spełnić szereg warunków określonych w art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jeden z nich odnosi się do sąsiedniej działki.
Decyzji bowiem nie otrzymamy jeśli:
- żadna z sąsiednich działek dostępnych z tej samej drogi publicznej nie jest w ogóle zabudowana
- zabudowa sąsiednich działek nie umożliwia określenia wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów i cech w szczególności gabarytów i formy architektonicznej, linii budowlanej i zagęszczenia zabudowań.
Innymi słowy nasz dom będzie musiał przypominać domy sąsiednie- nie zbudujemy nic większego, ani znacząco mniejszego, musimy zachować podobny styl zabudowy, kształt a nawet kolor dachu i zagęszczenie budynków. Natomiast jeśli w okolicy nie ma domów, lub są to na przykład stare chaty, lub budynki gospodarskie nie uzyskamy decyzji- nie będzie na czym jej wzorować.
Sprawdzamy inne warunki
Innymi warunkami potrzebnymi do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy są:
- dostęp do drogi publicznej,
- istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
- teren nie wymaga uzyskania zgody na odrolnienie (dot. gruntów I-III klasy), lub został uwzględniony jako nierolny w starych wygasłych planach zagospodarowania przestrzennego.
Sporządzamy wniosek
Wniosek składamy na formularzu( dostępnym na stronach internetowych urzędów gmin, lub siedzibie gminy/miasta) kierując go do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. W nim w zależności od formularza należy wskazać:
- nasze dane jako wnioskodawcy
- oznaczenie nieruchomości: adres, oraz dane ewidencyjne (nr działki itp.)
- granice terenu objętego wnioskiem - oznaczone na kopii mapy zasadniczej (szczegóły dotyczące mapy zazwyczaj wskazane są na formularzu),
- opis budynku jaki zamierzamy wybudować (jego przybliżoną powierzchnię i wysokość, ilość pięter, określenie czy ma być budynkiem mieszkalny, przemysłowym, handlowo usługowym, czy mieszanym (np. dom razem ze sklepem), oznaczyć na mapie rozplanowanie położenia: budynków (np. dom i garaż), zamba, miejsc postojowych, wjazdów
- zapotrzebowania na wodę, energię i sposób odprowadzenia ścieków oraz innych potrzeb co do infrastruktury technicznej,
- czy i w jaki sposób planowany obiekt będzie wpływał na środowisko (w przypadku budownictwa jednorodzinnego raczej nie jest potrzebne).
Informacje podawane przez nas we wniosku maja charakter orientacyjny. Nie musimy sięgać po usługi architekta, aczkolwiek może on nam pomóc przy określeniu zużycia wody i zapotrzebowaniu na media i energię. Informujemy gminę o tym co chcielibyśmy ewentualnie zbudować na nieruchomości, urząd wskaże nam czy jest to możliwe, precyzując jednocześnie co i na jakich warunkach możemy wybudować na określonej działce.
Decyzja i co dalej
Decyzja o warunkach zabudowach i zagospodarowania terenu zawiera m.in.:
- jaki rodzaj inwestycji można przeprowadzić na danej działce
- warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające z przepisów szczególnych
- warunki dotyczące infrastruktury technicznej i komunikacji- jakie sieci muszą być podciągnięte do budynku, lub jakie urządzenia należy zainstalować na działce (szambo, studnia),
- wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich,
- linie rozgraniczające inwestycji– obszar planowanej inwestycji z pełną infrastrukturą, wyznaczone na mapie,
- okres ważności decyzji,
- w miarę potrzeby szczególne warunki wynikające z charakteru inwestycji.
Decyzja wskaże nam też konieczne do uzyskania pozwolenia i decyzje, w celu uzyskania pozwolenia na budowę (np. zgoda na wycinkę drzew, uzgodnienie projektu z wojewódzkim konserwatorem zabytków itp.)
Decyzja jest naszym kluczem do dalszej inwestycji.
Co zrobić kiedy nam nie odpowiada
Możemy ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, o czym powinniśmy zostać pouczeni w decyzji.
Zaskarżenie przysługuje nam zarówno od decyzji wskazującej nieodpowiadające nam warunki, jak również odmawiającą wydania warunków zabudowy.
Więcej o nieruchomościach można przeczytać na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat