Źródeł finansowania działalności gospodarczej jest kilka. Można starać się o bezzwrotne dotacje lub pożyczki. Wciąż jednym z najbardziej popularnych dofinansowań są jednorazowe środki na działalność z urzędów pracy. Szacuje się, że w 2016 roku ponad 44 tysiące firm zostało założonych dzięki dotacji z urzędu pracy.
Środki na działalność nie są przyznawane wszystkim wnioskującym. Nie wystarczy zarejestrować się w urzędzie pracy i złożyć wniosek. Należy spełniać określone ustawą i rozporządzeniem warunki. Jakie?
Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
Podstawowym warunkiem ubiegania się o jakiekolwiek wsparcie z urzędu pracy jest posiadane statusu osoby bezrobotnej. Aby móc złożyć wniosek, należy w pierwszej kolejności zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Sama rejestracja to jednak nie wszystko. Trzeba posiadać profil pomocy, który uwzględnia możliwość ubiegania się o dotację oraz współpracować z urzędem.
Osoba, która odmówiła przyjęcia skierowania do pracy lub odrzuciła inną formę pomocy nie może, zgodnie z przepisami, otrzymać środków na działalność.
Brak wpisu do CEIDG
Kolejnym warunkiem jest nieposiadanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej bezpośrednio przed ubieganiem się o dotację oraz w trakcie. Urząd sprawdza 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Co ważne, nie ma znaczenia, czy dana osoba prowadziła firmę czy nie. Liczy się sam wpis. Nawet, jeśli był kilkudniowy.
Dyskwalifikuje w otrzymaniu środków również zarejestrowanie działalności na etapie rozpatrywania wniosku lub przed podpisaniem umowy z urzędem pracy o dofinansowanie. Urząd może również cofnąć dotację w przypadku uzyskania wpisu w terminie wcześniejszym niż określony w umowie.
Sprawdzanie przeszłości biznesowej
Przyznając dotacje urzędy pracy sprawdzają także, czy osoby, które ubiegają się o wsparcie, wcześniej nie otrzymały już podobnego. Osoby, które wcześniej prowadziły już działalność i na jej otwarcie otrzymały środki z urzędu pracy lub z innych środków publicznych, nie mogą wnioskować o wsparcie na otwarcie kolejnego biznesu.
Urząd nie przyzna również środków osobie, która w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku była skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Pamiętaj, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem dotacji. Nie zwalnia również z obowiązków względem urzędu. Nadal należy zgłaszać się na wyznaczone wizyty oraz przyjmować skierowania do pracy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy