Dofinansowanie działalności gospodarczej z urzędu pracy

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy/ fot. Fotolia
Założenie firmy wymaga posiadania środków finansowych, których zgromadzenie może być dla niektórych problematyczne. Na szczęście z pomocą przychodzi urząd pracy, który oferuje dofinansowanie działalności gospodarczej. Sprawdź jakie warunki musisz spełniać aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy.

Źródeł finansowania działalności gospodarczej jest kilka. Można starać się o bezzwrotne dotacje lub pożyczki. Wciąż jednym z najbardziej popularnych dofinansowań są jednorazowe środki na działalność z urzędów pracy. Szacuje się, że w 2016 roku ponad 44 tysiące firm zostało założonych dzięki dotacji z urzędu pracy.

Środki na działalność nie są przyznawane wszystkim wnioskującym. Nie wystarczy zarejestrować się w urzędzie pracy i złożyć wniosek. Należy spełniać określone ustawą i rozporządzeniem warunki. Jakie?

Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Podstawowym warunkiem ubiegania się o jakiekolwiek wsparcie z urzędu pracy jest posiadane statusu osoby bezrobotnej. Aby móc złożyć wniosek, należy w pierwszej kolejności zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Sama rejestracja to jednak nie wszystko. Trzeba posiadać profil pomocy, który uwzględnia możliwość ubiegania się o dotację oraz współpracować z urzędem.

Osoba, która odmówiła przyjęcia skierowania do pracy lub odrzuciła inną formę pomocy nie może, zgodnie z przepisami, otrzymać środków na działalność.

Brak wpisu do CEIDG

Kolejnym warunkiem jest nieposiadanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej bezpośrednio przed ubieganiem się o dotację oraz w trakcie. Urząd sprawdza 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Co ważne, nie ma znaczenia, czy dana osoba prowadziła firmę czy nie. Liczy się sam wpis. Nawet, jeśli był kilkudniowy.

Dyskwalifikuje w otrzymaniu środków również zarejestrowanie działalności na etapie rozpatrywania wniosku lub przed podpisaniem umowy z urzędem pracy o dofinansowanie. Urząd może również cofnąć dotację w przypadku uzyskania wpisu w terminie wcześniejszym niż określony w umowie.

Sprawdzanie przeszłości biznesowej

Przyznając dotacje urzędy pracy sprawdzają także, czy osoby, które ubiegają się o wsparcie, wcześniej nie otrzymały już podobnego. Osoby, które wcześniej prowadziły już działalność i na jej otwarcie otrzymały środki z urzędu pracy lub z innych środków publicznych, nie mogą wnioskować o wsparcie na otwarcie kolejnego biznesu.

Urząd nie przyzna również środków osobie, która w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku była skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Pamiętaj, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem dotacji. Nie zwalnia również z obowiązków względem urzędu. Nadal należy zgłaszać się na wyznaczone wizyty oraz przyjmować skierowania do pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...