Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kto musi przeprowadzić audyt?
Na początku zaznaczyć należy, iż obowiązek przeprowadzenie audytu nie spoczywa na wszystkich polskich przedsiębiorcach. Zgodnie z art. 36 ustawy o efektywności energetycznej każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy musi przeprowadzić co 4 lata audyt energetyczny. W rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
REKLAMA
Zobacz serwis: Ubezpieczenia firmowe
REKLAMA
Mikroprzedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Mały przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Średni przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
W związku z powyższym obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego dotyczy przedsiębiorcy, który w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał więcej niż 250 pracowników, miał roczny obrót netto wyższy niż 50 mln euro, a suma aktywów bilansów na koniec jednego z tych lat przekroczyła równowartość 43 mln euro.
Polecamy: Wideoakademia Kadry i HR
Na czym polega audyt energetyczny?
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o efektywności energetycznej omawiany audyt stanowi opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, zawierające wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii. Rozwinięcie tej definicji jest zawarte w art. 37 tej samej ustawy, który statuuje, iż audyt jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Na taką procedurę składać się może ocena m. in. instalacji grzewczej, wody użytkowej, klimatyzacji, oświetlenia bądź wentylacji.
Kara pieniężna
REKLAMA
Art. 51 ustawy o efektywności energetycznej określa termin przeprowadzenia pierwszego audytu. Przedsiębiorca, na którego ustawa nałożyła powyższy obowiązek musi się z niego wywiązać w przeciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (ustawa weszła w życie z dniem 1 października 2016 r.). To znaczy, iż ostateczny termin na przeprowadzenie wymaganego audytu jest wyznaczony na 1 października 2017 r.
Za nieprzeprowadzenie terminowo audytu energetycznego grozi kara pieniężna w wysokości nie mniejszej niż 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Jest ona nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Zobacz też: Sprawy urzędowe
Według ustawodawcy audyt ma na celu uświadomienie przedsiębiorców jak, gdzie i kiedy mogą oszczędzać energię. Z danych prasowych wynika, iż do tej pory ok. 100 firm zawiadomiło Urząd Regulacji Energetyki (URE) o przeprowadzonym audycie. Warto podkreślić, iż ustawa nakłada na przedsiębiorców obowiązek poinformowania URE o przeprowadzonym audycie, nie zaś przedłożenia samego audytu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. 2016, poz. 831)
- Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2016, poz. 1829)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat