Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
Wpisz się do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie gminy
W tym celu musisz najpierw wypełnić druk (wniosek, zgłoszenie), który wcześniej otrzymasz w urzędzie gminy w swoim miejscu zamieszkania.
REKLAMA
Druki są różne w zależności od gminy ale we wszystkich trzeba wpisać następujące swoje dane:
- imię i nazwisko oraz ew. nazwę (firmę), pod jaką będzie prowadzona działalność,
- PESEL,
- adres zamieszkania,
- adres miejsca (miejsc) prowadzenia działalności
- datę rozpoczęcia działalności,
- opis przedmiotu działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności - zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), przedmiot działalności należy klasyfikować na poziomie podklasy - numer pięcioznakowy: 4 cyfry + 1 litera alfabetu.
Wyszukiwarka symboli PKD 2007 poszczególnych rodzajów działalności znajduje się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Nie zawsze trzeba wpisywać
Działalność, której nie trzeba wpisywać do ewidencji działalności gospodarczej to:
- Uprawy rolne,
- Chów i hodowla zwierząt,
- Ogrodnictwo,
- Warzywnictwo,
- Leśnictwo,
- Rybactwo śródlądowe,
- Wynajmowanie przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów,
- Sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Inne przydatne wiadomości
Warto też mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport – urzędnicy proszą o ich okazanie przy składaniu wniosku, jak i przy odbiorze zaświadczenia o wpisie.
Wniosek (zgłoszenie) złożyć należy w urzędzie gminy w miejscu swojego zamieszkania. Osoby, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce składają zgłoszenie w urzędzie gminy wg głównego miejsca wykonywania działalności w Polsce.
W przypadku spółki cywilnej oddzielne wnioski muszą złożyć wszyscy jej wspólnicy.
Opłaty
Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty w kwocie 100 zł. Jeżeli wniosek dotyczy zmiany wpisu opłata wynosi 50 zł. Rada gminy może określić niższe stawki opłaty albo wprowadzić zwolnienie od opłat, uwzględniając np. rodzaj wykonywanej działalności. Wniosek o wykreślenie wpisu z ewidencji działalności gospodarczej jest zawsze zwolniony z opłat.
Załatwienie sprawy
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (o ile wniosek zawiera wymagane dane i został opłacony) - wójt, burmistrz albo prezydent miasta ma obowiązek doręczyć przedsiębiorcy zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie później niż 14 dni od dnia zgłoszenia. W wielu gminach można dostać zaświadczenie o wpisie w dniu złożenia wniosku lub w dniu następnym.
Nie zawsze do rozpoczęcia działalności wystarczy wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.
Od 1 października 2008 r. o ile wniosek będzie zawierał wszystkie wymagane dane i będzie opłacony - wójt, burmistrz albo prezydent miasta powinien wpisać nas do ewidencji w ciągu 3 dni od dnia złożenia wniosku.
NIP i Regon
Wraz ze zgłoszeniem do ewidencji działalności gospodarczej możemy do urzędu gminy złożyć wniosek o nadanie numerów REGON (druk RG-1) i NIP (druk NIP-1).
W takim przypadku wójt, burmistrz albo prezydent miasta niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu:
- przesyła powyższy wniosek do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania, a
- zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego
wraz z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i numerem PESEL oraz innymi dokumentami dołączonymi przez przedsiębiorcę.
Więcej o działalności gospodarczej czytaj na www.mojafirma.infor.pl/mala-firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat