REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock
Prowadzisz firmę i masz długi? Upadłość jest szansą na nowy start/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość dla osoby prowadzącej firmę? Pandemia wirusa SARS-Cov-2 uświadomiła wielu przedsiębiorcom, że nie byli przygotowani na tak poważny kryzys. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń, władze kraju wprowadzały kolejne, znaczące ograniczenia. Wstrzymanie dostaw w wyniku zerwanych łańcuchów transportowych, anulowanie wcześniej zaplanowanych imprez masowych czy zamknięcie lokali gastronomicznych pogrążyło wielu polskich przedsiębiorców.

Poważne problemy finansowe

REKLAMA

Wprowadzane stopniowo ograniczenia, które w większości zostały z nami do dziś, spowodowały ogromne problemy z wypłacalnością. Wielu przedsiębiorców zostało pozbawionych przychodów z dnia na dzień, nie mając nadziei na zmianę sytuacji. Niestety, byli oni nadal zobowiązani do wypłacania pensji, regulowania należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego, a także regulowania wcześniej zawartych zobowiązań, opłacania rachunków i utrzymywania własnych rodzin. W wyniku braku możliwości na prowadzenie działalności, przedsiębiorcy, ratując się pożyczkami na bieżące potrzeby, stali się dłużnikami, tracącymi płynność finansową, aż w końcu popadającymi w spiralę zadłużenia. Zadłużone przedsiębiorstwa zaczynały stawać się kompletnie niewypłacalne, doprowadzając do powolnego upadku firmy.

REKLAMA

W chwili, kiedy dłużnik podjął wszelkie możliwe kroki w celu odzyskania płynności finansowej, wnioskował o zawarcie ugód z wierzycielami oraz negocjacji z kontrahentami, lecz sytuacja stale się pogarszała, powinien zdecydować się na odważniejsze działania. Fundamentem powinno stać się zgłoszenie do specjalistów w sprawach restrukturyzacji i upadłości, którzy zapewnią przedsiębiorcy odpowiednie wsparcie i podejmą daleko idące czynności. Niewypłacalność przedsiębiorcy, czyli utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, prowadzi do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W chwili pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, upadły traci posiadany majątek, który zostaje sprzedany w trakcie postępowania na poczet zaspokojenia wierzycieli. Jeśli jednak majątkiem dłużnika była nieruchomość, ma on możliwość zachowania części środków pozyskanych ze sprzedaży w postępowaniu upadłościowym na poczet wynajmu innego lokalu przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Nowelizacja przepisów

Dzięki zmianom, które weszły w życie w ubiegłym roku, uzyskanie statusu upadłego stało się o wiele łatwiejsze. Zostało to spowodowane między innymi wyłączeniem przesłanek rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności, a także względów słuszności i względów humanitarnych, które przed nowelizacją były powodem oddalania składanych do sądów wniosków. Dodatkowo, upadły ma możliwość całkowitego umorzenia jego zobowiązań bez wyznaczania planu spłaty w sytuacji, kiedy niezdolność do dokonywania spłat wierzycieli będzie wynikała z osobistej sytuacji dłużnika, która nie może mieć charakteru trwałego. Co do zasady, upadłość ma być również prowadzona w procedurze uproszczonej, w której nie wyznacza się sędziego komisarza, co bardzo usprawnia i przyspiesza oddłużenie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

REKLAMA

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

REKLAMA

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA