Franczyza sposobem na pierwszy biznes

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Franczyza sposobem na pierwszy biznes. /Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Franczyza może być sposobem na pierwszy własny biznes pod znanym już logo. Jest to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, która na polskim rynku cieszy się nieprzerwanie rosnącym zainteresowaniem.

W umowie franczyzowej mamy do czynienia z dwoma podmiotami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Podmioty te zawierając umowę franczyzową rozpoczynają współpracę, na mocy której franczyzodawcą przekazuje swoje „know-how”, wiedzę na temat prowadzenia firmy oraz swoja ugruntowaną już na rynku markę franczyzobiorcy, ten zaś korzystając z dorobku franczyzodawcy, prowadzi działalność gospodarczą pod jego marką na warunkach i zgodnie z koncepcją wskazaną w umowie, płacąc przy tym franczyzodawcy wskazaną w umowie opłatę. Dzięki takiemu układowi, franczyzodawca powiększa swoje dochody w związku z pomysłem na biznes, zaś franczyzobiorca, rozpowszechniając markę, zarabia na sprawdzonym już pomyśle na biznes. Franczyza stanowi swego rodzaju system sprzedaży towarów, usług lub technologii.

Zobacz także: Granice ochrony oznaczenia przedsiębiorstwa

Istotą franczyzy jest również to, iż mimo ścisłej i ciągłej współpracy stron umowy franczyzy, pozostają one prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorcami.

Pakiet franczyzowy

Pakiet franczyzowy stanowi istotę umowy franczyzowej. Jest to między innymi „know-how” danego franczyzodawcy, zawierający kompletną koncepcję prowadzenia danej działalności gospodarczej.

Pakiet franczyzowy jest przekazywany franczyzobiorcy w zamian za zobowiązanie się do prowadzenia działalności zgodnie z jego wskazaniami oraz w zamian za wnoszenie odpowiednich opłat, wskazanych w umowie franczyzy. W skład pakietu franczyzowego wchodzą zarówno informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, ale i szereg uprawnień w tym licencji należących do franczyzodawcy.

Polecamy również: Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Pakiet franczyzowy określa zasadniczo:

  • znak towarowy, markę, którą franczyzodawca użycza franczyzobiorcy,
  • know-how, czyli sprawdzoną wiedzę dotyczącą sposobu prowadzenia działalności gospodarczej będącej przedmiotem franczyzy,
  • opłaty franczyzowe wnoszone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców,
  • usługi świadczone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców,
  • treść podręcznika operacyjnego, określającego procedury prowadzenia działalności w ramach franczyzy przez franczyzobiorcę.

Opłaty

Franczyzobiorca ponosi na rzecz franczyzodawcy dwa główne rodzaje opłat:

  • wstępną opłatę franczyzową,
  • bieżącą opłatę franczyzową,

Często w umowach franczyzy spotyka się również zobowiązanie franczyzobiorcy do wnoszenia wpłat na wspólny fundusz marketingowy.

Polecamy także: Używanie znaku towarowego w orzecznictwie TS

Na wysokość wstępnej opłaty franczyzowej wpływ ma chociażby wartość znaku towarowego i know-how franczyzodawcy, a więc również zasięg czy rozpoznawalność marki. Bieżąca opłata franczyzowa stanowi określony w umowie procent wartości sprzedaży usługi będącej przedmiotem umowy franczyzy. Wysokość wpłaty na fundusz marketingowy również jest ustalana przez franczyzodawcę, jej zasadność wynika zaś z korzystnego wpływu rozpoznawalności i renomy marki na działalność franczyzobiorcy.

Korzyści franczyzy

Korzyści z umowy franczyzy wynikają zarówno dla franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Franczyza umożliwia franczyzodawcy rozbudowę jego kanałów dystrybucji, a co za tym idzie wzmocnienie pozycji na rynku oraz rozpoznawalności marki, bez dokonywania większych inwestycji i podejmowania szczególnego ryzyka gospodarczego. Kolejną korzyścią płynącą z umowy franczyzy dla franczyzodawcy, jest uzyskanie kolejnego źródła przychodu w postaci opłaty wstępnej i stałej bieżącej opłaty franczyzowej, bez potrzeby angażowania się choćby w kwestie zatrudnienia pracowników, gdyż jak już wspomniano, strony umowy franczyzy pozostają prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorcami. Ryzyko gospodarcze ciąży więc na franczyzobiorcy.

Ogromną korzyścią dla franczyzobiorcy jest możliwość działania na rynku, od samego  początku podjęcia się prowadzenia działalności gospodarczej, pod ugruntowana już na rynku marką. Przedsiębiorcy takiemu łatwiej jest zyskać klientów, gdyż sama marka pod którą działa ma już ich rzeszę. Know-how, z którego korzysta franczyzobiorca, jest sprawdzonym już sposobem prowadzenia biznesu. Zmniejsza to ryzyko związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Ne można również nie wspomnieć o pomocy, jaką franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Polega ona między innymi na pomocy przy uruchomieniu lokalu, również pomocy w wyborze lokalizacji, a nawet narzuceniu lokalizacji, która według przeprowadzonych przez franczyzodawcę badań, jest w stanie przynieść największe dochody. Franczyzodawca może również zaoferować przeszkolenie franczyzobiorcy oraz jego pracowników w zakresie prowadzenia biznesu, metod produkcji, czy promocji marketingowych. Pomoc ta leży oczywiście również w interesie franczyzodawcy. Istotne jest bowiem, aby przedsiębiorca działający pod jego marką, spełniał standardy, które pozwoliły franczyzodawcy na uzyskanie tak silnej pozycji na rynku.

Prawo
Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski
19 lip 2024

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

System kaucyjny w Polsce. Znamy już wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania
19 lip 2024

Znamy już wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Rozporządzenie Ministra Klimatu i środowiska w tej sprawie właśnie ujrzało światło dzienne. System obejmuje trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra. Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać zbiórka tych opakowań.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

pokaż więcej
Proszę czekać...