Punkt kontaktowy dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
rozwiń więcej
punkt kontaktowy, działalność gospodarcza./ fot. Fotolia / Fotolia
Punkt kontaktowy jest doskonałym źródłem informacji dla przyszłego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że nie rozwiązuje on indywidualnych spraw firmy, a jedynie pozwala uzyskać dane konieczne do rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 Nr 173 poz. 1807) reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakańczanie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz zadania organów w tym zakresie. Początkujący przedsiębiorca staje jednak przed wieloma dylematami dotyczącymi wybrania odpowiedniego sposobu prowadzania działalności gospodarczej oraz problemem zebrania wszystkich odpowiednich informacji dotyczących organów rejestrowych, a także wymogów prowadzenia określonej działalności. Punkt kontaktowy powstał, by ułatwić podjęcie, wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorcom przez kompleksowy dostęp do informacji.

Do czego służy punkt kontaktowy?

Punkt kontaktowy jest prowadzony za pośrednictwem strony internetowej, nad którą nadzór sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki. Punkt ma na celu umożliwienie podjęcia procedur związanych z rozpoczęciem, prowadzeniem, wykonywaniem działalności gospodarczej poprzez złożenie drogą elektroniczną do właściwych organów odpowiednich wniosków, oświadczeń lub notyfikacji. Punkt kontaktowy przekazuje dane właściwym organom za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej lub elektronicznych skrzynek podawczych właściwych organów albo innych systemów teleinformatycznych, mających dostęp do rejestrów sądowych niezwłocznie po ich otrzymaniu, nie później niż następnego dnia roboczego. Organ, który otrzyma pytanie, wniosek albo notyfikację z punktu kontrolnego jest zobowiązany nie później niż w terminie 7 dni udzielić informacji. Termin ten może być przedłużony do 14 dni. Jeżeli wniosek został błędnie uzupełniony, właściwy organ jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić wnioskodawcę.

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Jakie informacje można uzyskać?

Punkt kontaktowy zapewnia dostęp do wielu przydanych przedsiębiorcy informacji. Można w nim uzyskać przede wszystkim wykaz procedur i formalności wymaganych od przedsiębiorcy przy podejmowaniu działalności, wykonywaniu jej lub zakończeniu oraz wykaz właściwych organów wraz ze wskazaniem zakresu ich kompetencji. Znajduje się w nim także informacja na temat sposobów i warunków dostępu do rejestrów publicznych i baz danych dotyczących działalności gospodarczej i przedsiębiorców. Dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą poza granicami kraju, znajdują się dane na temat ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w  państwach członkowskich UE oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, a także adresy stron internetowych punktów kontaktowych w tych krajach. W punkcie kontaktowym znajdują się także informację o środkach prawnych przysługujących w przypadku sporu między organem a przedsiębiorcą lub konsumentem, a także sporu między przedsiębiorcami. Znajdziemy tu również wydane lub opracowane przez właściwe organy wyjaśnienia w zakresie przepisów dotyczących podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej. Istotną informacją znajdującą się w punkcie kontaktowym są również dane stowarzyszeń i organizacji, które mogą udzielić praktycznej pomocy przedsiębiorcy lub konsumentowi.

Polecamy: Forum administracji publicznej

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...