REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkt kontaktowy dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
punkt kontaktowy, działalność gospodarcza./ fot. Fotolia
punkt kontaktowy, działalność gospodarcza./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Punkt kontaktowy jest doskonałym źródłem informacji dla przyszłego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że nie rozwiązuje on indywidualnych spraw firmy, a jedynie pozwala uzyskać dane konieczne do rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 Nr 173 poz. 1807) reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakańczanie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz zadania organów w tym zakresie. Początkujący przedsiębiorca staje jednak przed wieloma dylematami dotyczącymi wybrania odpowiedniego sposobu prowadzania działalności gospodarczej oraz problemem zebrania wszystkich odpowiednich informacji dotyczących organów rejestrowych, a także wymogów prowadzenia określonej działalności. Punkt kontaktowy powstał, by ułatwić podjęcie, wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorcom przez kompleksowy dostęp do informacji.

REKLAMA

Do czego służy punkt kontaktowy?

Punkt kontaktowy jest prowadzony za pośrednictwem strony internetowej, nad którą nadzór sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki. Punkt ma na celu umożliwienie podjęcia procedur związanych z rozpoczęciem, prowadzeniem, wykonywaniem działalności gospodarczej poprzez złożenie drogą elektroniczną do właściwych organów odpowiednich wniosków, oświadczeń lub notyfikacji. Punkt kontaktowy przekazuje dane właściwym organom za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej lub elektronicznych skrzynek podawczych właściwych organów albo innych systemów teleinformatycznych, mających dostęp do rejestrów sądowych niezwłocznie po ich otrzymaniu, nie później niż następnego dnia roboczego. Organ, który otrzyma pytanie, wniosek albo notyfikację z punktu kontrolnego jest zobowiązany nie później niż w terminie 7 dni udzielić informacji. Termin ten może być przedłużony do 14 dni. Jeżeli wniosek został błędnie uzupełniony, właściwy organ jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić wnioskodawcę.

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Jakie informacje można uzyskać?

Punkt kontaktowy zapewnia dostęp do wielu przydanych przedsiębiorcy informacji. Można w nim uzyskać przede wszystkim wykaz procedur i formalności wymaganych od przedsiębiorcy przy podejmowaniu działalności, wykonywaniu jej lub zakończeniu oraz wykaz właściwych organów wraz ze wskazaniem zakresu ich kompetencji. Znajduje się w nim także informacja na temat sposobów i warunków dostępu do rejestrów publicznych i baz danych dotyczących działalności gospodarczej i przedsiębiorców. Dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą poza granicami kraju, znajdują się dane na temat ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w  państwach członkowskich UE oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, a także adresy stron internetowych punktów kontaktowych w tych krajach. W punkcie kontaktowym znajdują się także informację o środkach prawnych przysługujących w przypadku sporu między organem a przedsiębiorcą lub konsumentem, a także sporu między przedsiębiorcami. Znajdziemy tu również wydane lub opracowane przez właściwe organy wyjaśnienia w zakresie przepisów dotyczących podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej. Istotną informacją znajdującą się w punkcie kontaktowym są również dane stowarzyszeń i organizacji, które mogą udzielić praktycznej pomocy przedsiębiorcy lub konsumentowi.

Polecamy: Forum administracji publicznej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA