REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Podatkowe ułatwienia dla firm. / fot. Fotolia
Podatkowe ułatwienia dla firm. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.

Powyższy sposób rozliczenia będzie miał zastosowanie jeżeli kontrahentem podatnika będzie czynny podatnik VAT. W przypadku, gdy kontrahentem będzie inny podmiot, termin zostanie wydłużony do 180 dni. Brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy skorelowany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika.

REKLAMA

Nowe regulacje, choć idą w dobrym kierunku, ale eksperci podkreślają, że nie rozwiązują one problemu całościowo. Nowelizacja pozwoli bowiem jedynie na oszczędności w VAT. Nie wpłynie natomiast na wysokość i termin regulowania zaliczek na podatek dochodowy i jego roczne rozliczenie. Zarówno w PIT, jak i w CIT, opodatkowaniu podlegać będzie nadal przychód należny, a więc i taki, którego przedsiębiorca w rzeczywistości nie otrzymał.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Tymczasem na etapie konsultacji znajduje się zgłoszony przez posłów Platformy Obywatelskiej poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od towarów i usług, który znacznie upraszcza możliwość stosowania tzw. ulgi na złe długi. W uzasadnieniu projektu czytamy, że jego głównym celem jest rozwiązanie problemu zatorów płatniczych.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorca (wierzyciel), który nie otrzymał w terminie zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub usługi będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania, zarówno w podatku dochodowym, jak i podatku VAT. Jednocześnie przedsiębiorca będący dłużnikiem będzie musiał podwyższyć swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu należności, których nie zapłacił w terminie. Mechanizm korekt w przypadku wszystkich trzech ustaw miałby zastosowanie po upływie 30 dni od terminu płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Działalność gospodarcza

Warto zauważyć, że Polska znajduje się niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę zatorów płatniczych. Z badań wynika, że w Polsce płatności opóźnione o ponad 90 dni stanowią aż 9,8 proc. wszystkich płatności, natomiast średnia dla całej Europy wynosi 2,9 proc.

Proponowane zmiany z pewnością przyczyniłyby się do poprawy sytuacji. Część ekspertów idzie jednak o krok dalej i postuluje zmianę zasad rozliczania przychodów z działalności gospodarczej poprzez przejście z metody memoriałowej na kasową. Przychód powstawałby wówczas dopiero w momencie otrzymania należności, co poprawiłoby płynność finansową wielu firm. Proponowane rozwiązanie, choć teoretycznie realne, wydaje się jednak zbyt rewolucyjne dla fiskusa.

Autor: Aneta Liszewska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzyskiwanie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego będzie łatwiejsze. 30 czerwca zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0

Od 30 czerwca 2025 r. będzie łatwiej uzyskać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Tego dnia zostanie wdrożona eUsługa KRK 2.0. Logowanie do systemu będzie możliwe przy zastosowaniu np. aplikacji mObywatel.

Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

800 plus: Rodzice nie zwlekają. Do ZUS wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie wychowawcze

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego do ZUS wpłynęło ponad 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu recept: 14 lutego 2025 r. wchodzą nowe przepisy

Już w dniu 14 lutego 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie wystawiania recept. Trzeba przyznać, że takich zmian to jeszcze nie było. Czy to będzie podłoże do kolejnych nadużyć (jakie w ostatnim czasie mają miejsce), co do wystawiania recept? Zobaczymy. Póki co przedstawiamy najważniejsze zmiany.

REKLAMA

To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?

Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.

800 plus a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

Czy świadczenie wychowawcze tzw. 800 plus wpływa na wysokość ponoszonych przez rodziców alimentów na dziecko? Od czego zależy wysokość takich świadczeń. Oto istotne przepisy i przykładowe orzeczenia sądów.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

REKLAMA

Poczta Polska: e-Doręczenia działają już prawidłowo. Nie będzie problemów gdy ten system wdrożą przedsiębiorcy i inne podmioty

Wszystkie usługi związane z e-Doręczeniami działają w tej chwili prawidłowo, a firma nie przewiduje problemów, gdy do systemu dołączą nowe podmioty - powiedział PAP wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji Dariusz Śpiewak. Jak dodał, przychody z e-Doręczeń nie pokrywają wydatków.

Krajowe przepisy prawa dotyczące obostrzenia przepisów unijnych związanych z wprowadzonymi sankcjami na Rosję na przywóz/wywóz towarów z terytorium UE

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej od kilku dni czeka na biurku prezydenta na podpis. Należy się spodziewać w każdej chwili informacji, że od momentu złożenia podpisu, ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni.

REKLAMA