REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza
Szymon Nawrat
Patrycja Ryś
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, mogą ubiegać się o unijne dotacje na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Przedmiotowe wsparcie jest udzielane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (dalej jako: RPO) - przy mniejszych projektach oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) - przy większych przedsięwzięciach. Po konsultacjach z Komisją Europejską, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało dokument Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-2013 (NSRO), który został przygotowany zgodnie z wymogami art. 27 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (rozporządzenie Rady nr 1083/2006).

REKLAMA

Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSPRO) na lata 2007-2013 zakładają, iż Polska, w ramach istniejącego podziału administracyjnego na województwa, stworzy szesnaście RPO, odpowiadających potrzebom i możliwościom poszczególnych regionów. Obsługą każdego z Programów zajmuje się właściwy Urząd Wojewódzki, który ustala terminy naborów wniosków, wielkość dotacji, kryteria oceny wniosków etc. Przykładowo dla województwa mazowieckiego, szczegółowy opis procedury przyjmowania i rozpatrywania wniosków, znajduje się na stronie internetowej: rpo.mazowia.eu. Posługując się przykładem Województwa Mazowieckiego, wymaga podkreślenia, iż Regionalny Program Operacyjny na 2007–2013 (RPO WM), jest głównym instrumentem służącym realizacji celów strategii jego Rozwoju, a za jego opracowanie odpowiedzialny jest Zarząd Województwa, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Programem.

Zobacz również serwis: Fundusze unijne

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach obowiązujących Programów, mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, współpracujący na zasadzie zawartych umów z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami oraz planujący współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne.

Niezbędnym do wszczęcia procedury jest złożenie wniosku przez osobę ubiegającą się o unijne wsparcie, wraz z stosownymi załącznikami w postaci: danych dotyczących przedsiębiorstwa (m.in. dokumentacji ewidencyjnej: KRS, CEIDG, dotyczącej kondycji finansowej, otrzymanej uprzednio pomocy), opisu dotychczasowej działalności, uzasadnienia dla przedsięwziętego projektu (w tym m.in. mapy, szkice lokalizacyjne projektu, dokumentacja techniczna, potwierdzenia uprawnień właścicielskich do gruntu, na którym projekt ma być realizowany), harmonogramu działań oraz kosztorysu. W zależności od wyboru konkretnego Działania – zdarza się, iż w przedmiotowych kryteriach znajduje się wymóg wykazania innowacyjności projektu czy tez stworzenie nowych miejsc pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wszczęciu procedury – następuje formalna i merytoryczna ocena wniosku. Zawiera ona m.in. ocenę wszystkich wymaganych przepisami wymogów, poczynając od dochowania terminu na złożenie wniosku i sprawdzenia kompletności złożonej dokumentacji, na merytorycznej ocenie kończąc. Badanie merytoryczne wniosku, odbywa się pod kątem celowości, racjonalności i konieczności ubiegania się o przedmiotowe wsparcie przez przedsiębiorcę.

Zobacz również: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce


Należy zdawać sobie sprawę, iż ocena wniosku trwa około 3 miesięcy. Po upływie tego terminu ogłaszana jest lista rankingowa z wykazem przedsiębiorstw, które następnie są zapraszane do podpisania umowy o dofinansowanie. Na tym jednak udział przedsiębiorcy się nie kończy, gdyż po otrzymaniu przedmiotowego wsparcia, beneficjent musi sporządzać stosowne sprawozdania finansowe z przebiegu realizacji inwestycji, a także mieć na uwadze możliwość przeprowadzenia kontroli wszystkich dokumentów dołączonych do Wniosku o płatność, m.in. poświadczających poniesione wydatki. Jednakże, w przypadku niektórych działań, ze względu na charakter i liczbę realizowanych projektów, dopuszcza się możliwość weryfikacji wybranych dokumentów poświadczających wydatki ujęte w danym Wniosku o płatność.

Po pozytywnej weryfikacji Wniosku o płatność (a w przypadku wniosku końcowego także po pozytywnym wyniku kontroli na zakończenie realizacji projektu, o ile projekt ten znalazł się w planie kontroli) następuje refundacja wydatków poniesionych przez beneficjenta z publicznych środków wspólnotowych lub innych środków publicznych na podstawie Umowy o dofinansowanie.

Najistotniejszym w omawianym zakresie jest zatem, iż unijna pomoc opiera się na refundacji już poniesionych kosztów. Wysokość udzielanej dotacji zależy od województwa (miejsca realizacji projektu) oraz od wielkości przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Najczęściej spotykana minimalna wartość projektu to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a maksymalna to około 8 mln zł.

Pomoc ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, odgrywa coraz większą rolę, trzeba natomiast pamiętać, że uwagi na ograniczenia czasowe dofinansowania, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Dzięki omawianemu wsparciu, przedsiębiorcy mogą zyskać nie tylko refundację kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością, ale również istotnie wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku, poprzez wprowadzenie działań innowacyjnych, na które nie byłoby ich stać bez unijnej dotacji, a które mogą zaprocentować w przyszłości.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Notka o autorach:

Szymon Nawrat – prawnik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Doradza klientom Kancelarii w zakresie prawa cywilnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów.

Patrycja Ryś – prawnik, aplikant adwokacki w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy, uczestniczy w obsłudze prawnej świadczonej na rzecz klientów Kancelarii.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA