REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Kto może być prokurentem?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

Wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od 1 do 24 miesięcy. Przedsiębiorca może w każdym czasie, przed upływem 2 lat, wznowić działalność gospodarczą. Jeżeli tego nie uczyni, wpis do ewidencji zostanie wykreślony.

Kiedy organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

Koncesja udzielana jest na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Udziela jej minister właściwy ze względu na przedmiot działalności. W jakiej sytuacji organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

REKLAMA

Kiedy koncesja może zostać cofnięta?

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, cofnięcie koncesji może nastąpić tylko w razie spełnienia się określonych okoliczności. Kiedy koncesja zostanie cofnięta? Czy organ koncesyjny w takiej sytuacji zawsze ma obowiązek jej cofnięcia?

Czym jest koncesjonowana działalność gospodarcza?

Uzyskanie koncesji jest niezbędnym elementem podjęcia kilku rodzajów działalności gospodarczej. Jaka działalność jest koncesjonowana? Kto udziela koncesji?

Kiedy wykonywanie działalności regulowanej zostanie zakazane?

Aby podjąć działalność regulowaną należy spełnić ustawowo przewidziane warunki oraz uzyskać wpis do rejestru. Kiedy organ może odmówić wpisu? Czy przedsiębiorcę można wykreślić z rejestru?

Czym jest działalność regulowana?

Podjęcie działalności regulowanej wymaga spełnienia szczególnych warunków, które określone są w odrębnych ustawach. Jaka działalność jest regulowana? Jakich formalności należy dopełnić, aby ją podjąć?

REKLAMA

NIP zostanie zlikwidowany?

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?

Czy można założyć żłobek w mieszkaniu?

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej określa wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych. Jakie warunki należy spełnić, by móc otworzyć żłobek?

Osobom fizycznym łatwiej o przekształcenie w spółkę kapitałową

Przedsiębiorcy - osoby fizyczne łatwiej przekształcą się w jednoosobowe spółki kapitałowe. Nowe przepisy pozwolą ominąć wiele formalności związanych z likwidacją działalności gospodarczej i tworzeniem spółki kapitałowej od nowa.

Jak wygląda ochrona oznaczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego?

Zakładając działalność gospodarczą, nawet jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza oznaczamy ta działalność nazwą i logiem/logotypem lub samym nazwiskiem (firmą).  W związku z tym, pojawia się pytanie, czy musimy rejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym i ponosić w związku z tym dodatkowe koszty, aby mieć ochronę prawną na nasze oznaczenie?

Euro 2012: czy możemy rejestrować domeny z takim znakiem towarowym?

Rejestrując domeny ze znakiem towarowym Euro 2012 musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy domeny są pisane z małych liter czy są połączone w jeden wyraz.

Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Od 1 stycznia 2012 roku osoby, które będą chciały zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będą mogły to zrobić w uproszczony sposób – poprzez zawarcie umowy w formie elektronicznej, a nie tylko, tak jak dotychczas, przed notariuszem.

Jakie wydatki na rozpoczęcie działalności gospodarczej zaliczymy do kosztów podatkowych?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Do takich możemy zaliczyć wydatki poniesione na rozpoczęcia działalności gospodarczej. Muszą one spełniać pewne warunki. Jakie?

Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Udzielając kredytów kupieckich, tj. sprzedając towar lub usługę z odroczonym terminem płatności, powinniśmy zadbać o to, by od kontrahenta odebrać co najmniej odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Są to bowiem dokumenty „potwierdzające tożsamość” przedsiębiorcy. Tak jest w teorii; w praktyce bywa z tym różnie.

Czy wysoki kapitał zakładowy świadczy o wiarygodności spółki?

Zwykło się przyjmować, że kapitał zakładowy ma charakter gwarancyjny, tzn. jego celem jest zabezpieczanie interesu wierzycieli, w przypadku niewypłacalności spółki. Tak być powinno, aczkolwiek ustawodawca w tym zakresie nie jest do końca konsekwentny.

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Jak dokonać zbycia składników majątkowych w spółce z o. o.?

Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny. Jednak pieniądze bądź prawa będące przedmiotem wkładu, wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.

Jak utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z o. o.?

W jaki sposób można utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i o czym należy pamiętać przy ich tworzeniu?

Doba na założenie spółki przez internet

Sejm przyjął rządową ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jest to największa z dotychczasowych ustaw o charakterze deregulacyjnym. Likwiduje ok. 200 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastępuje je oświadczeniami. Posłowie przyjęli także ustawę umożliwiającą założenie spółki
z o. o. w ciągu 24 godzin on-line.

Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Puszczając przelew, warto pamiętać o tym, by wskazać na nim numer faktury, za którą wpłata jest dokonywana. Gdy tego nie uczynimy, po jakimś czasie może pojawić się problem z ustaleniem, za którą z faktur dokonano zapłaty, a w szczególności, gdy kwoty należnych wpłat będą identyczne.

Zaskarżenie uchwały walnego zgromadzenia spółki

Czy akcjonariusz spółki kapitałowej posiada w każdym czasie legitymację czynną do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia tej spółki.

Kiedy dochodzi do naruszenia znaków towarowych w Internecie?

W jaki sposób może dojść do naruszenia znaków towarowych w Internecie? Z jakimi przypadkami wykorzystywania cudzych znaków towarowych można się spotkać w Internecie?

Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z o. o.?

Zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu spółek handlowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika, sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

Jakie roszczenia za naruszenie znaku towarowego w Internecie?

Ochrona prawna znaków towarowych zagwarantowana jest również w Internecie. Sprawdź, jakie uprawnienia przysługują Ci, gdy ktoś umieszcza Twój znak towarowy w witrynie internetowej.

Czy podpisy na dokumentach powinny być czytelne?

Nie ma przepisu, który nakazywałby składanie na dokumentach czytelnych podpisów, więc teoretycznie należałoby powiedzieć, że nie. Z drugiej jednak strony zasady dochowywania należytej staranności wymagają tego, by wymagać od naszych kontrahentów składania czytelnych podpisów.

Autoryzacja dostępu i podpis na dokumencie – atrybuty bezpiecznej firmy

Z roku na rok wzrasta ryzyko wycieku z firm strategicznych informacji. Ważną rolę w systemie ochrony odgrywa szeroko rozumiane zarządzanie dostępem oraz troska o zabezpieczanie i uwierzytelnianie dokumentów. Jak można się lepiej chronić?

Jakie są przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dla znaku towarowego?

Praw ochronnych nie uzyskają oznaczenia, które nie mogą być znakiem towarowym lub nie mają dostatecznych znamion odróżniających.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać firmę (nazwę) i siedzibą spółki, przedmiot działalności spółki (zgodnie z numeracją PKD), wysokość kapitału zakładowego (minimum 5.000 zł), informację czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników, czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony.

Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Jak długo aktualny jest odpis z KRS?

W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przy naprawdę dużych umowach podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę i zażądać od swojego kontrahenta odpisu z KRS nawet sprzed tygodnia.

Czym jest deklaracja wekslowa?

Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zaciągnięcia pożyczki). Gdyby bowiem okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę przewyższającą sumę pożyczki, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł bardzo łatwo udowodnić przed sądem, jaka była jej rzeczywista wielkość. Tak więc deklaracja wekslowa jest to dokument chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Weksel własny jest papierem wartościowym, w którym dłużnik zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy. Jest więc dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania. Weksle zwykło się traktować jako formę zabezpieczania zobowiązań, co nie jest do końca prawdą.

Co to jest prokura?

Prokura jest pełnomocnictwem. Jest ona najszerszym ze wszystkich możliwych pełnomocnictw, zaś jej cechą charakterystyczną jest to, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Tym samym udzielać mogą jej wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy są wpisywani do tego rejestru. Tak więc prokury nie będzie mogła udzielić osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jako że jest ona wpisywana do innego rejestru, to jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Z zawartego w Kodeksie pracy obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy wynika m.in. zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w czasie trwania zatrudnienia – o ile jest to uregulowane odrębną umową.

Ochrona karnoprawna znaków towarowych

Co prawda w praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych, ale znaki towarowe chronione są także na podstawie przepisów karnych Prawa własności przemysłowej oraz przepisów Kodeksu karnego. Szczególne rozwiązania w zakresie odpowiedzialności karnej znajdują się także w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rejestracja spółki z o.o. w 24 godziny

Ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS) – to główne cele przyjętego dzisiaj przyjętego przez Radę Ministrów, a przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wspólnie używać znaków towarowych?

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy. Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®. Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Ochrona cywilnoprawna znaków towarowych

Znaki towarowe są chronione na podstawie przepisów prawa cywilnego i prawa karnego. W praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych.

Przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody

Odpowiedzialność przedsiębiorcy prowadzącego działalność opierającą się na wykorzystaniu pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp. została uregulowana w kodeksie cywilnym w sposób szczególny. Nie chodzi tu o odpowiedzialność z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, którą to reguluje w stosunku do każdego pracodawcy kodeks pracy – lecz o odpowiedzialność na zasadzie ryzyka w stosunku do wyrządzenia komukolwiek szkody przez działalność takiego przedsiębiorstwa.

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Rejestracja spółki w trybie on-line

Długo oczekiwany przez przedsiębiorców projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, zakładający możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną trafił już pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Zgodnie z artykułem drugim ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pojęcie przedsiębiorcy

Zgodnie z artykułem czwartym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca może zostać skontrolowany. Kontrolę prowadzą organy administracji publicznej. Co do zasady organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej natomiast w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustaw szczególnych.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności . Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno – gospodarczej. Każdy przedsiębiorca ma nadany kod, który charakteryzuje prowadzoną przez niego działalność.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Na gruncie prawa polskiego możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego. Przyszły przedsiębiorca podejmując decyzje o zamiarze prowadzenia jakiejkolwiek działalności musi zdecydować się na formę w jakiej będzie ona prowadzona. Wybór ten jest bardzo ważny, gdyż niesie ze sobą konsekwencje własnościowe, podatkowe, czy związane z odpowiedzialnością za zobowiązania.

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

REKLAMA