Jakie są rodzaje stowarzyszeń?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje stowarzyszeń
REKLAMA
Decyzja o tym, jaki rodzaj stowarzyszenia wybrać należy do założycieli. Na decyzję wpływ ma nie tylko to, czym chcą się zajmować, ale także to jakie możliwości daje określona forma. I tak, wybierać można z:
1) stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym;
2) stowarzyszenie zwykłe;
3) stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;
4) związki stowarzyszeń zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym;
5) kluby sportowe.
Zobacz również: Jak założyć stowarzyszenie?
Stowarzyszenie zwykłe a rejestrowe
REKLAMA
Stowarzyszenie zwykłe ma zdecydowanie prostszą strukturę organizacyjną i nie posiada osobowości prawnej. Jest ono dużo prostsze do założenia, choćby z tego względu, iż nie musimy go nigdzie rejestrować i może zostać założone już przez 3 osoby fizyczne.
Stowarzyszenie zarejestrowane, jak sama nazwa wskazuje, musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja w KRS daje stowarzyszeniu wiele uprawnień, m.in.: nadaje stowarzyszeniu osobowość prawną, jest organizacją pozarządową, może korzystać z różnych źródeł finansowania. Do jego założenia niezbędne jest uchwalenie statutu i wybranie komitetu założycielskiego. Minimalna liczba założycieli – 15 osób.
Inne stowarzyszenia
Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego zajmują się wspieraniem działalności samorządów terytorialnych.
Kluby sportowe to nic innego jak stowarzyszenia realizujące cele i zadania w zakresie kultury fizycznej (przede wszystkim udział w rozgrywkach sportowych). Nie zawsze muszą działać jako stowarzyszenie, ale taka forma pozwala im np. posiadać osobowość prawną.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Cechy stowarzyszenia
Bez względu na to, na jaką formę stowarzyszenia się zdecydujemy, zawsze musi być to grupa osób, która chce wspólnie realizować określony cel. Generalnie, stowarzyszenie charakteryzuje się:
1) dobrowolnością – swobodą zakładania, jak i przystępowania i występowania ze stowarzyszenia;
2) samorządnością – samodzielnością w określaniu celów, programu działania i struktur organizacyjnych, a także niezależność wobec innych podmiotów;
3) trwałością – istnienie stowarzyszenia jest niezależne od jego składu (oby zachowana była minimalna liczba założycieli, w zwykłym – 3, w zarejestrowanym - 15);
4) działanie w celach niezarobkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat