Kto może zostać opiekunem dziennym?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o świadczenie usług
REKLAMA
Dziennym opiekunem może być wyłącznie osoba fizyczna zatrudniana przez gminę. Podstawą zatrudnienia opiekuna jest umowa o świadczenie usług, która powinna określać:
1) strony umowy;
2) cel i przedmiot umowy;
3) czas i miejsce sprawowania opieki;
4) liczbę dzieci powierzonych opiece;
5) obowiązki dziennego opiekuna;
6) wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
7) czas, na jaki umowa została zawarta;
8) warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.
Zobacz również: Nowe możliwości zapewnienia opieki dzieciom do lat 3.
Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które ukończyły 20. tydzień życia. Oznacza to, że pod opiekę dziennego opiekuna można oddać dziecko zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Kto może zostać opiekunem dziennym?
Aby zostać dziennym opiekunem, należy spełniać szereg wymagań określonych w przepisach prawnych. Opiekunem dziennym może być osoba, która:
1) daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi;
2) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona;
3) wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne;
5) posiada warunki lokalowe zapewniające bezpieczną opiekę nad dzieckiem;
6) odbyła 160-godzinne szkolenie lub 40-godzinne szkolenie uzupełniające, jeżeli posiada kwalifikacje pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.
Jakie zadania spoczywają na opiekunie?
REKLAMA
Dzienny opiekun powinien, przede wszystkim, zapewnić dziecku opiekę w warunkach zbliżonych do warunków domowych. Jest to istotne z tego względu, iż opiekun niejednokrotnie będzie zajmował się dziećmi bardzo małymi (nawet pięciomiesięcznymi). Ponadto, co oczywiste musi zapewnić dziecku opiekę pielęgnacyjną, ale także edukacyjną.
Dzienny opiekun może zajmować się co najwyżej pięciorgiem dzieci, chyba że w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło 1. roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki. Wówczas opiekun może zajmować się maksymalnie 3 dzieci.
Opiekun powinien również prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, właściwych do wieku dziecka.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Aby zostać dziennym opiekunem należy spełnić wymogi określone w przepisach prawnych i złożyć swoją ofertę w konkursie organizowanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli zostaniesz wybrany, musisz podpisać umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy sprawowaniu opieki, a następnie podpisać umowę o świadczenie usług w gminie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat