Kiedy prokura wygasa?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Przedsiębiorca może udzielić prokury kilku prokurentom łącznie lub oddzielnie.
Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Udzielenie prokury

Prokura to swoisty rodzaj pełnomocnictwa, które może zostać udzielone wyłącznie przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. 

Prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych.

W odróżnieniu od pełnomocnictwa prokura obejmuje dużo szerszy zakres kompetencji przysługujący prokurentowi. Może on bowiem dokonywać wszelkich czynności związanych z reprezentowaniem przedsiębiorcy, poza:

1. zbyciem przedsiębiorstwa;

2. oddaniem przedsiębiorstwa do czasowego korzystania;

3. zbywaniem i obciążaniem nieruchomości.

Zobacz również: Co to jest prokura?

Dla dokonania wyżej wskazanych czynności niezbędne będzie dodatkowe pełnomocnictwo, udzielone w odpowiedniej formie (takiej jaka przewidziana jest dla dokonania określonej czynności).

Przedsiębiorca może udzielić prokury kilku prokurentom łącznie lub oddzielnie. Prokura oddzielna powoduje, że każdy prokurent może działać samodzielnie, natomiast łączna – że muszą współdziałać przy dokonywaniu czynności (sposób i zakres ich współdziałania określony zostanie w umowie).

Wygaśniecie prokury

Po pierwsze, prokura może zostać w każdej chwili, i to bez podania uzasadnienia, odwołana. Tego uprawnienia nie można wyłączyć w żadnej umowie, a nawet jeśli takie zastrzeżenie by się pojawiło, byłoby nieważne. 

Kolejną przyczyną wygaśnięcia prokury jest zaprzestanie działalności przedsiębiorcy. W tym katalogu możemy wyróżnić takie zdarzenia jak: wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenie upadłości, otwarcie likwidacji czy przekształcenie przedsiębiorcy (dotyczy to zgłasza spółek prawa handlowego).

Prokura wygasa również wraz ze śmiercią prokurenta. Ta norma, podobnie jak możliwość odwołania prokury w każdym czasie jest bezwzględnie wiążąca, czyli nie może zostać uchylona na mocy umowy między przedsiębiorcą a prokurentem.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Co ważne, śmierć przedsiębiorcy albo utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...