NIP zostanie zlikwidowany?
REKLAMA
REKLAMA
Zniknie NIP, zastąpi go…?
REKLAMA
Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przewiduje, że od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.
Od 1 lipca 2011 roku osoby fizyczne będą mogły posługiwać się numerem PESEL (np. w urzędzie skarbowym). Co więcej, od 1 lipca 2011 roku do końca 2012 roku nie będzie można żądać NIP od osób nie będących przedsiębiorcami, chyba że będą tego wymagały przepisy prawa.
Aktualizacja danych
Inną zmianą, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2012 roku, jest zniesienie obowiązku aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. To naczelnik urzędu skarbowego będzie aktualizował te dane (z urzędu) po otrzymaniu ich z rejestru PESEL.
Zobacz również: Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?
Aktualizacja danych będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej będzie inny niż adres zameldowania.
Nadawanie NIP firmom
NIP pozostanie identyfikatorem dla osób prowadzących działalność gospodarczą i podatników VAT, nawet jeśli posiadają one numer PESEL. Termin na aktualizację danych dla tych osób zostanie ujednolicony – będzie wynosić 7 dni.
Ponadto, od 1 lipca 2011 roku ma nastąpić uproszczenie procedury nadawania NIP firmom. Nie będzie następowało to już w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego, a od razu przy składaniu wniosku o jego wydanie.
Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników
Także 1 lipca 2011 roku ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników. Będzie do rejestr prowadzony przez ministra finansów, zawierający dane ewidencyjne z rejestru PESEL (wiążące dla administracji podatkowej). Będą w nim zawarte także inne informacje, np. dotyczące obowiązków podatkowych czy okresu zawieszenia działalności gospodarczej.
Dane zawarte w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników mają być objęte tajemnicą skarbową.
Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat